A PwC öt éve kezdte gyűjteni az adatokat, hogy a vállalati vezetők hova szeretnék vinni tőkéjüket, most először fordult elő, hogy az Egyesült Államok végzett a lista élén. A változás oka, hogy a befektetők egyre bizakodóbbak az amerikai gazdasági növekedés dinamikája miatt, Kínában viszont lassulóban van a növekedés üteme.
"Szerintem igazi elmozdulást látunk azok felé a gazdaságok felé, amelyek befektetői szempontból valódi stabilitást tudnak nyújtani. Ez érdekes változás ahhoz képest, hogy mit láttunk a múltban" - mondta a PwC elnöke, Dennis M. Nally az Associated Press hírügynökségnek adott interjújában Davosban.
A PwC elnöke szerint a geopolitikai kockázatok, a devizák árfolyam-ingadozása és az olaj árának csökkenése mind hozzájárultak, hogy a vállalati vezetők borúlátóan ítéljék meg a világgazdasági helyzetet. A bizalomvesztés mértéke a PwC adatai szerint nem egységes. Részben az ukrajnai események miatt Közép-Európában és Kelet-Európában sokkal óvatosabbak a befektetők, mint ázsiai vagy közel-keleti társaik. Oroszország az egyik terület, ahol a legjobban megingott a befektetői bizalom.
A PwC 2014 utolsó negyedévében 1322 interjút készített vállalati vezetőkkel a világ 77 országában. A vezérigazgatók körében az előző évhez képest 44 százalékról 37 százalékra esett azok aránya, akik a világgazdaság növekedésében bíznak. A gazdaság csökkenésére számítók aránya 7 százalékról 17 százalékra nőtt. A többiek a gazdasági helyzet változatlanságára számítanak.
MTI