3p

Egyszerűbben lehet munkát vállalni az Egyesült Államokban a magyar állampolgároknak és össze lehet adni a két országban külön-külön szerzett, nyugellátásra jogosító biztosítási időt a szeptember elsején életbe lépett szociális biztonsági egyezménynek köszönhetően - tájékoztatott a Mazars könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat.

Az MTI-hez hétfőn eljuttatott közlemény szerint csaknem évtizedes tárgyalási folyamat végén tavaly februárban fogadta el Washington és Budapest a társadalombiztosítási rendszerek összehangolásáról szóló amerikai-magyar kétoldalú egyezményt. Az egyezmény hatálya minden olyan jogszabályra kiterjed, amelyek a biztosítási és járulékfizetési kötelezettséget, a társadalombiztosítási jogviszony alapján nyújtott öregségi és hozzátartozói nyugellátásokat, valamint Magyarország esetében a megváltozott munkaképességű személyek ellátásait szabályozzák - írták.

Szmicsek Sándor, a Mazars adópartnere a közlemény szerint elmondta, a most hatályba lépő egyezmény jótékony hatással lesz a kétoldalú üzleti kapcsolatokra, és fellélegezhetnek a hosszabb-rövidebb ideig a tengerentúlon dolgozók is.

Az egyezmény főszabályként kimondja: a foglalkoztatott személyekre a munkavégzés helye szerinti állam jogszabályai vonatkoznak, tehát az Egyesült Államokban dolgozó magyarok biztosítási kötelezettsége ott áll fenn. Azonban az önálló vállalkozói tevékenységet folytató magánszemélyek  kérelmezhetik, hogy rájuk továbbra is a kiküldő állam, azaz Magyarország jogszabályai vonatkozzanak, ha az Egyesült Államokban való tartózkodásuk nem haladja meg az öt évet, amelyet az egyezmény hatálybalépésétől, azaz 2016. szeptember 1-jétől kell számítani, függetlenül a kiküldetés tényleges kezdetétől.

A szabályozás tehát lehetővé teszi, hogy a rövidebb kiküldetésen lévők, illetve az önálló vállalkozók erre az időszakra is a magyar társadalombiztosítás hatálya alatt maradjanak. Ezen kivételszabály alkalmazható például a közszolgálatban dolgozók, illetve a vízi és légi járműveken foglalkoztatottak esetében is - írták.

A nyugellátásokra vonatkozó rendelkezésekkel kapcsolatban a két országban külön-külön gyűjtött biztosítási időket össze kell számítani. Természetesen az egyezmény hatálybalépése előtt megszerzett biztosítási időket is beszámítják a nyugellátás meghatározása során - áll a közleményben.

A tájékoztatás szerint a szociális ellátások kiszámítása során egy "elméleti összeget" határoznak meg, amelyet a jogosult abban az esetben kaphatna meg, hogyha a teljes (amerikai és magyar jogszabályok szerint számolt) biztosítási időt az adott országban szerezte volna meg. Az "elméleti összeget" ezt követően arányosítják a teljes-, valamint az adott állam jogszabályai szerint szerzett biztosítási idők arányával.

Az amerikai ellátásra való jogosultsághoz legalább 6 - az amerikai jogszabályokkal összhangban megszerzett - biztosítási negyedév szükséges, míg Magyarországon minimum 365 nap az elvárás - írta a Mazars.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!