4p

Változatlanul hagyta az alapkamatot a jegybank, így az tavaly október óta nyolc százalékon áll. Az indoklás szerint az inflációs adatok vegyes képet mutatnak, így például nem tudni, hogy a kiigazítás vagy más miatt nő-e a bérkiáramlás. Elemzők szerint a jegybank túl szigorú monetáris politikát folytat. Mfor.hu háttér.

Nem engednek a nyolcból (Mfor-montázs)

Kevesen várták volna, és nem is csökkentett kamatot a jegybank áprilisban. A Monetáris Tanács egy tagja 25 bázispontos csökkentésre szavazott - mondta Simor András jegybankelnök. Az előző kamatdöntésen a csökkentés voksot sem kapott.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) indoklása szerint a márciusban beérkezett adatok meglehetősen vegyes képet rajzolnak a magyar gazdaság pályájáról. Az első két hónapban még emelkedő inflációt mutattak az adatok, a pálya azonban márciusban csökkenésbe ment át. Ugyanakkor a nem tartós iparcikkek és feldolgozott élelmiszerek ára márciusban a vártnál nagyobb mértékben emelkedett. Azt azonban még nem tudni, hogy ez az emelkedés átmeneti vagy tartós lesz.

Magas a bérkiáramlás mértéke

Emellett a bérinfláció mértéke is kérdéseket vet fel. Jóllehet februárban már csökkenő intenzitást mutatott a bérkifizetés dinamikája, ám ez a növekedési ütem még mindig magasnak tekinthető (januárban tíz, februárban kilenc százalék felett volt). A pontos mértéket és okokat ráadásul nem is könnyű értékelni.

Elképzelhető, hogy a nagy arányú bérnövekedést mindösszesen az adótörvények változása okozza - mondta az elnök. A tavalyi és idei szigorítások - fokozott ellenőrzés, dupla járulékplafon bevezetése - ugyanis mindenképpen növelték a bérkiáramlást. Azt azonban nem tudni, hogy a növekedésért csak ez a jelenség okolható vagy a versenyszférában bekövetkező keresetnövekedés is. A bérkiárámlás ebben az esetben a gazdaság fehéredése miatt következett be, vagyis papíron nem lett drasztikusan magasabb a bérezés, mindössze láthatóvá váltak ezek a pénzek.

A legfrissebb, január-februári statisztikai adatok szerint a versenyszférában 9,2 százalékkal nőttek a bruttó bérek (januárban 10,4 százalékkal). Ezen belül egyes szektorokon belül irreális bérfejlődés volt tapasztalható: így például az építőiparban húsz százalékkal emelkedtek a bruttó bérek februárban egy évvel korábbhoz képest. Ilyen arányú emelkedést piaci alapon semmi sem indokol, vagyis szinte bizonyos, hogy a cégek inkább bejelentették, esetleg magasabb bérrel jelentették be alkalmazottaikat. Persze az adatokban megjelennek az év elején természetes béremelések is.

A jegybank kamatdöntésének indoklásában kilátásba helyezte a csökkentést, ha az inflációs folyamatok ezt megengedik, és ha ennek következtében javul a kockázati megítélés. Ez egyébként folyamatos javulást mutat részint a kiigazítás kedvező megítélésének és a kockázatvállalási hajlandóságnak köszönhetően.

Túl szigorú a jegybank?

Az erős forint hatásaival együtt most már eltúlzott a monetáris szigor Magyarországon, ahol az idén és jövőre összesen 1,75 százalékpontos kamatcsökkentés indokolt, áll a Merill Lynch befektetési csoport múlt pénteken kiadott térségi elemzésében.

A jelenlegi restriktív kamatpolitikai klíma "a (túl) erős árfolyamból" ered, amelyet a "fenntarthatatlanul magas" - az inflációs várakozások kezelésére "átmenetileg megemelt" - kamatszint hajt. A Merill Lynch 1,75 százalékpontos jegybanki kamatcsökkentéssel számol Magyarországon 12-15 hónapos távlatban, ebből 2007-re egy százalékpontos enyhítést vár.

Egyre biztosabb a csökkentés

A megkérdezett kilenc nagy londoni citybeli befektetési bank - UBS, Crédit Suisse, BNP Paribas, Deutsche Bank, Barclays Capital, JP Morgan, Goldman Sachs, Merrill Lynch, Dresdner Kleinwort - elemzői közül nyolc egyöntetűen változatlan kamatot jósolt hétfőre - hozzátéve, hogy a következő néhány hónapra várják a kamatcsökkentési ciklus beindulását.

A Merrill Lynch pénteki elemzésében szereplő, 2008 közepéig szóló 1,75 százalékos kamatcsökkentési előrejelzés az eddigi legnagyobb mértékű a vezető citybeli házak prognózisai között. A legmeredekebb csökkentési előrejelzés eddig a JP Morgané volt: forgatókönyve szerint a magyar jegybanki kamat 2008 elejéig másfél százalékponttal 6,50 százalékra süllyed. Igaz, a cég egyre növekvő esélyt lát arra, hogy az MNB ezt a kamatszintet már az idei év végére eléri.

F. Sz. E.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!