3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Döntően autópályát, oktatási és kulturális, valamint sportlétesítményeket építettek, építenek illetve terveznek építeni a köz- és magántőke közös finanszírozásában (Public Private Partnership -PPP), amelynek felülvizsgálatát Orbán Viktor miniszterelnök szerdán jelentette be.

A kormányfő a Széll Kálmán Alapítvány budapesti rendezvényén közölte, hogy felfüggesztik a még meg nem kezdett PPP-beruházások szerződéseit, újakat nem kötnek, a már futó PPP-szerződéseket pedig újratárgyalják. A témáért felelős Nemzeti Fejlesztési Minisztérium az MTI megkeresésére egyelőre nem kívánt információt adni a PPP-projektekről. A PPP projekt lényege az, hogy a köz- és magánszféra költségével megvalósuló beruházást a magánbefektető építi és üzemelteti, de a szerződésben vállalt futamidő - rendszerint 20-30 év - végén úgynevezett maradványértéken állami tulajdonba kerül a létesítmény.

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter júniusban az MTI-nek azt mondta: a tárca feladata többek között a PPP szerződések felülvizsgálata, kezelése azért, hogy a jelenlegi szétaprózott területek egységes menedzselése valósuljon meg egységes elvek szerint. Akkor a miniszter azt közölte, hogy most még ágazati bontásban tartják nyilván ezeket a szerződéseket.

A minisztérium július végén jelentette be az M6-os autópálya Dunaújváros-Szekszárd közötti szakaszának átvilágítását, és ezzel a PPP-ben megvalósult autópálya-beruházások teljes áttekintésének megkezdését. Akkor a tárca azt közölte, hogy éves szinten 100 milliárd forintos nagyságrendben terhelik a költségvetést a PPP-beruházások. A jövő évtől, 2011-től egyedül az autópálya rendelkezésre állási díjak összege meghaladja majd az évi 100 milliárd forintot.

A kulturális területen is jelentős beruházások valósultak meg PPP-ben. Többek között ebben a finanszírozási formában épült fel, mégpedig az elsők között, a Művészetek Palotája. Az előző Orbán-kormány idején, 2002 márciusában megkezdett beruházás költségét eredetileg 31,3 milliárd forintban maximálták és a felépült intézményt a magyar állam tíz évre bérbe vette volna, aminek üzemelési költsége elérte volna a tíz év alatt az 52 milliárd forintot. Az akkori tájékoztatás még nem nevezte PPP-nek a projektet, bár valójában az volt, hiszen az állam - parlamenti jóváhagyással - 52 milliárd forintos keretig kezességet vállalt a későbbiekben tulajdonába kerülő kulturális tömb építéséhez. A Trigránit Rt.-vel és a Duna Sétány Székház Kft.-vel kötött szerződést 2005-ben felváltotta egy 30 évre szóló megállapodás, ami akkori kalkuláció szerint jelenértéken nettó 73,54 milliárd forint értékű szolgáltatásvásárlásra szólt.

Az elmúlt években két börtön is épült PPP projekt keretében, a tiszalöki és a szombathelyi. A Magyar Televízió úgynevezett székházbérlete lényegében PPP konstrukció. A gyártóbázist felépítő és működtető Millenniumi Média Kft., a cégjegyzék szerint a budapesti székhelyű Wingeurope Ingatlanfejlesztő és Beruházó Zrt. többségi tulajdonában van. Az Állami Számvevőszék legutóbbi jelentéséből az derül ki, hogy a bérleti szerződés 40 évre szól. Sok PPP szerződést kötöttek az önkormányzatok is elsősorban oktatási és sportlétesítmények építésére és üzemeltetésére.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!