A patikában sorban állók 11 százaléka nem tud minden felírt gyógyszert kiváltani, mert nincs nála elég pénz. A Gfk Hungária friss felmérése szerint a megkérdezettek 46 százaléka gondolja úgy, hogy a gyógyszerekre kifizetett összeg jelentős teher a család költségvetésében. A piackutatókkal ellentétes tapasztalatokról számoltak be a Napi Gazdaságnak az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál (OEP). Adataik szerint a lakosság, az orvosok és a patikusok egyaránt fogékonyak az úgynevezett generikus programra, vagyis kezdik felismerni, hogy az azonos hatóanyagú, de olcsóbb készítményeket érdemes választani - mondta el Molnár Márk gyógyszerügyi főosztályvezető.
Idén először áprilisban érezhették a betegek a gyógyszerárlicit hatását, akkor csaknem ezer készítmény térítési díja csökkent - ez éves szinten a betegeknek mintegy 7,5 milliárd forintos, a kasszának pedig 15 milliárd forint megtakarítást hoz. A nemrégiben zárult második aukció következményeit október 1-jétől lehet majd érezni.
A főosztályvezető kedvezőnek tartja a kassza alakulását, ami egyértelműen az egészségügyi kormányzat intézkedéseinek köszönhető. Az idei első negyedévben a tavalyihoz képest 20 százalékot meghaladó a dobozforgalom csökkenése, ez 15 százalékos vény- és betegszámcsökkenéssel párosult.
Az OEP adatai szerint 2006 első félévében - támogatással együtt - 184,3 milliárd forintot költött a lakosság patikaszerekre, idén pedig ez az érték 158,4 milliárd forintot tett ki. Az év egészében a gyógyszerkiadásokat 320 milliárd forintra prognosztizálja az OEP, így a gyártóknak 30-35 milliárd forint befizetési kötelezettségük lesz majd, a törvény által előírt 12 százalékos befizetés és gyógyszerismertetők után fizetendő teher formájában, áll a Napi Gazdaság írásában.