A KSH kedden közölte, hogy a januári kismértékű (0,6 százalékos) növekedés után februárban a kiskereskedelmi eladások 1,4 százalékkal csökkentek, így az év első két hónapjában 0,4 százalékos volt az elmaradás az előző év azonos időszakához képest.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője elmondta, hogy a februári adat az általuk vártnál gyengébb lett, 0,1 százalékos visszaesésre számítottak februárban éves összehasonlításban. Meglepő, hogy miközben a havi visszaesés "csak" 0,5 százalék, ehhez képest az éves mérséklődés 1,4 százalék. Ekkora havi visszaeséshez kisebb éves csökkenés szokott társulni, lehet, hogy a naptárhatástól való tisztítás ezen még változtathat, mivel a szökőév miatt egy nappal hosszabb volt a február.
Az Erste elemzője szerint a csökkenés beleillik abba a képbe, hogy február volt az első hónap, amikor a lakosság az idei új, januári fizetése alapján költekezett. A trend, hogy a kiskereskedelmi forgalom csökkenésben van nem meglepő, hiszen az adóintézkedések és a magasabb infláció indokolja ezt.
Úgy vélte, a következő hónapban sem várható trendforduló, mivel az idén jelentős költségvetési kiigazítás van, ami általában nem hat pozitívan a belső felhasználásra, a fogyasztásra.
Hasonlóan vélekedett Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. senior elemzője, aki elmondta: a várakozásoknál nagyobb mértékű februári forgalomcsökkenés összhangban van a csökkenő reálbérekkel, illetve az év elején jelentősen visszaeső fogyasztói bizalommal. Hozzátette, hogy az év hátralevő részében sem várnak jelentős változást, átlagosan 1 százalék körüli visszaesésre számítanak.
MTI