„A közelmúltban bocsátott ki 50 millió euró (mintegy 13,5 milliárd forint) értékben eurókötvényeket a péti Nitrogénművek, ez volt az első ilyen jellegű kibocsátás a magyar középvállalatok körében. A sikeres kibocsátás a többi magyar cég számára is jelzésértékű lehet" – mondta az mfor.hu kérdésére Sziráki Edit, a BNP Paribas Magyarország vállalati és tranzakciós finanszírozásért felelős ügyvezető igazgatója. A jegyzés zártkörű volt, azaz a lebonyolító előre felkereste a nyugat-európai nagybefektetőket. A BNP Paribas szakembere hozzátette: jelenleg is tárgyalnak több magyar céggel kötvénykibocsátásról, ezek különböző stádiumban vannak.
Van igény a magyar kötvényekre
A részben vagy egészében állami tulajdonú vállalatoknak könnyebb dolguk van a finanszírozás tekintetében, a magántulajdonú cégek számára azonban a banki hitel mellett egyre inkább a kötvény- vagy a részvénypiac jelenthet megoldást – véli Sziráki Edit. Szerinte viszonylag szűk kört érinthet Magyarországon egy esetleges devizakötvény-kibocsátás, de azért van jó pár olyan cég, amely kiléphet a nemzetközi piacra. Példaként említette a nagy beruházásigényű energetikai szektort. „Van érdeklődés a fejlődő piacok iránt a befektetők részéről, ám fontos, hogy a magyar vállalatok is elhiggyék, hogy vonzó lehet a kötvényük" – vélekedik a BNP Paribas ügyvezető igazgatója.
Sziráki Edit szerint Nyugat-Európában egy kötvénykibocsátás esetén a papírok értékelése vállalatfüggő, egyedileg értékelik a vállalatokat. Az elérhető hozam általában a konkrét vállalat megítélésétől és az aktuális piaci hangulattól függ, az adott ország kockázati megítélése viszont csak mérsékelten befolyásolja. „A legtöbb intézményi befektetőnek megvan a befektetési politikája arról, milyen eszközök mekkora súllyal lehetnek a portfóliójukban. Gyakran a teljes feltörekvő térséget egy kalap alá veszik Közép- és Kelet-Európától például Afrikáig" – mondta.
Sziráki Edit kiemelte: szerveztek kibocsátást lengyel cégnek is, nem tapasztaltak hátrányos megkülönböztetést a magyar vállalatokkal szemben. A szektorokat illetően nincsenek komoly preferenciáik a befektetőknek, inkább elutasított iparágak vannak a jelenlegi helyzetben, nehéz például egy építőipari cég vagy egy ingatlanfejlesztő esetében komoly keresletet találni a kötvényekre.
Most is van kereslet, de talán érdemes kivárni
A BNP Paribas vállalati és tranzakciós finanszírozásért felelős ügyvezető igazgatója szerint a jelenlegi bizonytalan gazdasági helyzetben is van igény a magyar vállalati kötvények iránt, ugyanakkor a hangulat miatt magasabb hozamot kell fizetni. Éppen ezért most azt javasolják a cégeknek, hogy készüljenek fel a kibocsátásra, mivel gyakran adódik egy néhány hetes nyugodtabb időszak, amikor ki lehet lépni a piacra, azonban ha nincs égetően szükségük a forrásra, akkor inkább várjanak ki.
Sziráki Edit szerint megjósolhatatlan, hogyan fognak reagálni a befektetők arra, ha kiderül, hogy ismét recesszióba csúszik a világgazdaság. A válság elején megijedtek a piacok, azonban a fejlődő piaci cégeknél továbbra is vannak beruházásigények. "Egy újabb leszálló ág nem feltétlenül dönti össze a piacot, az lesz majd a kérdés, milyen áron érdemes a cégeknek kötvényeket kibocsátani" – véli a BNP Paribas vállalati és tranzakciós finanszírozásért felelős ügyvezető igazgatója.
Beke Károly
mfor.hu