Az euróövezeti pénzügyminiszterek (Eurogroup) találkozóján egyebek között a görög gazdasági helyzet szerepelt napirenden, de a csoport elnöki tisztségét ellátó Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök már az ülés előtt világossá tette, hogy Athén esetleges kiválása a zónából nem lesz téma. A találkozó után az elnök azt mondta, fel sem vetődött ez a lehetőség az értekezleten.
Megerősítette, hogy a csoport egyetért a 5,2 milliárd eurós újabb nemzetközi hitelrészlet folyósításának engedélyezésében. Ennek nagy részét már át is utalták, egymilliárd eurót a jövő hónap vége előtt küldenek el - tette hozzá.
Juncker beszámolt arról, hogy a miniszterek reménykednek egy elégséges parlamenti többséggel rendelkező kormány gyors megalakításában. A nyilatkozók hangoztatták, nincs mód arra, hogy enyhítsenek azokon a vállalásokon, amelyeket az előző görög vezetés tett a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Juncker úgy fogalmazott, hogy a szerkezeti reformok "szükségesebbek, mint valaha", ezért arra buzdítják Athént, hogy menjen tovább ezen az úton, és javítsa ki gazdaságának gyengeségeit.
A nyilatkozó miniszterek is elismerték, hogy Görögország számára nem könnyű a jelenlegi helyzet, de azt is kiemelték, hogy azért elsősorban az ország elmúlt évtizedekben folytatott politikája a fő felelős. A német Wolfgang Schauble például úgy fogalmazott: "Vitathatatlan, hogy a görög népnek most évtizedek hanyagságai miatt kell szenvednie. Nincs könnyen járható út Athén számára, akármi lesz is a kimenetele a jelenlegi politikai helyzetnek."
Spanyol kollégája, Luís de Guindos szintén úgy vélte, Görögországnak támogatásra van szüksége, de az országban megoldást kell találni arra, hogy megszülessenek a már elfogadott vállalások teljesítéséhez szükséges intézkedések. A belga Steven Vanackere szerint a legjobb megoldás mindenki számára továbbra is az, ha Görögország az euróövezeten belül maradva próbál végigmenni a konszolidálás útján.
Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter arra emlékeztetett, hogy a szerződések értelmében minden EU-tagnak azon kell dolgoznia, hogy az euróövezetnek is tagja legyen. Ennélfogva szerinte nem is lehetséges csak az eurózónából kilépni, hanem a távozni kívánó tagállamnak az egész EU-t el kell hagynia.
Óvatos derűlátással nyilatkoztak a miniszterek Spanyolország helyzetéről. Üdvözölték az elmúlt hetekben bejelentett terveket, különös tekintettel a bankszektor reformját célzó intézkedésekre. Juncker az ülés után hangoztatta, hogy a miniszterek támogatják a spanyol programot. Mind Juncker, mind Olli Rehn pénzügyi biztos dicsérte a sajtótájékoztatón a portugál és az ír reform- és konszolidációs programok alakulását is. Rehn külön méltatta, hogy a két országban sikeresen mozdultak el az exportnövelés irányába.
MTI