Vélhetően a forint árfolyama az euróval szemben át fogja lépni a 300 forintos lélektani határt, aminek azonban nehéz megjósolni az idejét, véli Suppan Gergely. A következő hetekben is fennmaradhat a nyomás a feltörekvő piaci valutákra, illetve ezen belül a régiós pénznemekre. Így a forint árfolyamát alapvetően ez határozza meg, ebből kiindulva úgy tűnik, hogy forint lejtmenete nem érte el a végét.
A következő hónapokban ezt a gyenge árfolyamot kell megszoknunk, és majd talán nyár felé érkezhet el a fordulat ideje. Ennek előfeltétele, hogy a világgazdaságban mutatkozzanak a fordulat jegyei, és enyhüljön a recesszió. Ez év közepe előtt ez várhatóan nem történik meg, sokan ugyanakkor az év második felében már kedvezőbb körülményekre számítanak. Előfordulhat, hogy akkor mindig recesszió lesz a legerősebb gazdaságokban, de a visszaesés mértéke lassulhat. Ekkor van arra remény, hogy stabilizálódhatnak a részvény és kötvény piacok, amely könnyebbséget hozhat a forintnak is.
Egyenlőre ennek azonban még nincs itt az ideje, és kijózanító adatok látnak napvilágot mindenhol, mondta el az elemző. Így például a fejlett iparral rendelkező Dél-Korea exportja 33 százalékot esett vissza. Vagy a napokban jelent meg az a hír, hogy az orosz jegybank lényegében elengedte a rubelt, ami a magyar valutának sem tett jót. Az Egyesült Államokban az utolsó negyedéves GDP 3,8 százalékos visszaesést jelzett, ami a sokkal jobb a vártánál, ám ez alapvetően a készlet adatok miatt lett ilyen kedvező, ez azonban a következő negyedévre már gyorsan meg fog változni, és nagyban rontja majd a GDP-t.
Mindenkibe felmerül a kérdés, hogy tudunk a gyenge forint ellen védekezni, és szabad-e egyáltalán tenni valamit? Suppan Gergely szerint az MNB elvileg megtehetné, hogy az őszi szint közelébe, vagy felé emelje az alapkamatot, ami azonban ellentmondana a gazdaság élénkítésére tett erőfeszítéseknek. Másrészt a védekezés egy másik lehetséges formája az intervenció, ez azonban nagyon megcsapolná a devizatartalékokat, így szintén nehezen járható út.
Csak részben a mi hibánk az árfolyam gyengesége
Többen felvetették azt, hogy a forint jobban gyengül, mint a régiós társai, ami specifikus magyar problémákra is utalhat. (Ilyen értelmű kijelentést tett például a napokban a Fideszes Varga Mihály is.) Suppan Gergely szerint ez csak az utóbbi napokat nézve állja meg a helyét, most a forint tényleg jobban gyengült zlotyinál. Ha nyár óta tartó időszakot vesszük, akkor viszont a zlotyi esése meghaladja a forintét. Ehhez azonban érdemes hozzátenni, hogy a lengyel valuta sokkal jobban erősödött a korábbi években, mint a forint. A forint sávját túlkéső törölték el, emiatt a felfelé ívelő időszak is rövidebb volt. Ezért van az, hogy miközben a forint historikus mélypontokat ér el, addig a zlotyi csak négyéves időtávban érte el a legalacsonyabb árfolyamát.
Ma még úgy tűnik, hogy a 300 forintos euró, ha nehezen, de kinyöghető a devizahiteleseknek. A 320 forintos árfolyam már okozhatna károk, míg 350-es árfolyam komoly kockázatokat rejtene, de azt hangsúlyozni kell, hogy egy ilyen árfolyam kialakulásának elenyésző esélye van. Ennél az árfolyamnál tömegesen dőlnének be a hitelek, ami alapjaiban rengethetné meg a bankrendszer. A tömeges hitelbedőlések tovább gyűrűznének és az ingatlan piac is beomolna. Nálunk ugyanis olyan nagy a devizakitettség, hogy a forint árfolyamának ilyen csökkenés rendszerszintű problémákat okozhat. A cseheknek például minimális az eladósodottsága euróban és frankban, ezért az ottani lakosságot alig érinti a korona árfolyamának esése. A lengyel devizakitettség ennél jóval nagyobb, de a magyarénál kisebb, ezért ők sem néznek szembe ilyen gondokkal, mint mi. Az is tény, hogy a Magyar Nemzeti Bank elengedte a forint kezét, hiszen a dezinfláció miatt nincs szükség erős árfolyamra. Ugyanakkor a jegybank vezetői is egyre többet beszélnek a pénzügyi rendszer stabilitásáról. Ha összeomlana a magyar bankrendszer, akkor nagyon súlyos recesszióval néznék szembe, és az már valóban Argentína lenne.
Egy ilyen helyzetben sürgős lépésekre lenne szükség –szögezte le az elemző. Nyilvánvaló, hogy az állam az alacsony tartalékok miatt nem tudja átvállalni a törlesztő részleteket. Amit meg tud tenni esetleg, hogy a részlet azon részét, amely az utóbbi hónapokban emelkedett meg, azt átvállalja lakosságtól. Ez ugyan újabb kérdéseket vetne fel, de nyilvánvaló, hogy nem szabad megengedni a tömeges hitelbedőléseket.
Amíg a világgazdasági folyamatok nem változnak addig a 300 forintos árfolyamra kell berendezkedni, várhatóan 320-as határt sikerül majd elkerülni. Nyáron várható egy lassú erősödés, és akkor az árfolyam visszamehet a 280-as szintre, és talán év végére a 270-re. De addig is, egy-két hónapig mindenképp 300 forint, vagy afeletti árfolyamot kell elviselni, összegezte a várakozásait Suppan Gergely.
Varga M István