A vásárlóerő védelmében elrendelt intézkedés három nagyvállalatot, az állami vasúttársaságot (SNCF), a GDF Suez gázszolgáltatót és az EDF energiaóriást érinti. Az új energiatarifák - amelyek az áram esetében 30,6 millió, a gáznál pedig 10,6 millió háztartást érintenek - várhatóan a rendelet július 20-i közzétételét követően lépnek életbe. A kormány előtte még konzultálni kíván az energiatanáccsal és az energia szabályozó bizottsággal a javaslatról, de az ő véleményük nem kötelező hatályú. A közlemény azonban felhívta arra is a figyelmet, hogy a kormány döntése csak az idén nyáron esedékes árváltozásokra érvényes. A kormány arra emlékeztetett, hogy a lakossági gáz ára 2008 óta 31,2 százalékkal emelkedett.
A vasúti közlekedés áremelkedésének korlátozása augusztus 1-jén lép életbe, és csak a helyi és regionális vonatokat érinti, a szuperexpresszekre (TGV) nem vonatkozik. A döntés elsősorban a gázszolgáltatóval vezethet feszültségekhez, amely az árakról már az előző kormánnyal is konfliktusba keveredett. A GDF Suez idén júliusban egyes források szerint 4-5, mások szerint 8 százalékos áremelést tervezett, amelyet a kormány elfogadhatatlannak ítélt meg.
Az előző jobboldali kormány a választások közeledtével 2011 október-november-december hónapokra befagyasztotta a gázárakat, amely a GDF Suez számítása szerint több százmillió euróba került a gázszolgáltatónak. Az államtanács kedden ezt az intézkedést utólagosan megsemmisítette, ami azt jelenti, hogy a GDF Suez a megközelítőleg 10 százalékos árkülönbözetet feltehetően kiszámlázza majd a fogyasztóknak.
MTI