2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A román kormány évi másfél százalékos adót vet ki 2014-től egy sor ipari, energetikai és távközlési létesítményre: az erről szóló sürgősségi rendelet tervezetét csütörtökön ismertette az Adevarul című lap internetes kiadása.

A speciális létesítmények megadóztatásáról a hét elején állapodott meg Victor Ponta román miniszterelnök az országnak készenléti hitelkeretet biztosító Nemzetközi Valutaalappal (IMF). Romániában a költségvetési bevételek az idén elmaradtak a kormány várakozásaitól, ezért a jövő évi - a GDP 2,2 százalékára tervezett - államháztartási hiánycél teljesítése érdekében a román kormány több intézkedést helyezett kilátásba, egyebek mellett a sajtó által "oszlopadónak" nevezett új adónem bevezetését.

Az Adevarul szerint a Romániában tevékenykedő jogi személyeknek kell majd adót fizetniük a tulajdonukban lévő speciális létesítmények után - a közintézmények kivételével. Speciális létesítményeknek számítanak egyebek mellett a villamosenergia-hálózatok oszlopai, vezetékei, a földgáz és kőolaj szondák, a mobilszolgáltatók antennái, a halastavak, a kémények, a zagytározók, a völgyzárógátak, a vasúti infrastruktúra elemei, és a közúti jelzőtáblák.

A tervezet szerint az érintett jogi személyeknek a december 31-én tulajdonukban lévő speciális létesítmények értékéről a következő év május 25-ig kell nyilatkozatot benyújtaniuk az adóhatóságnak, az abból kiszámolt 1,5 százalékos adót pedig szeptember 25-ig kell befizetniük.

A román kormányfő hétfőn bejelentette, hogy 2014-ben literenként hét eurócenttel növelik az üzemanyag jövedéki adóját, és a plusz bevétel a közúti infrastruktúra fejlesztésére szánt speciális alapba kerül. A román kormány 25 százalékkal növeli a természeti kincsek kitermelése után az államot megillető járulékot is a földgáz és kőolaj kivételével.

Románia július végén állapodott meg a nemzetközi hitelezőkkel egy 4 milliárd eurós hitelkeretben, amit fele-fele arányban biztosít az IMF és az Európai Bizottság. Románia ezt a pénzt csak akkor használja fel, ha válsághelyzet miatt szüksége lesz rá.

Traian Basescu jobboldali államfő szerdán élesen bírálta a balliberális kormányt, amiért vállalkozóbarát intézkedések helyett újabb adónemek kitalálásával, a reálgazdaság terheinek növelésével próbálja finanszírozni az állami intézményrendszert.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!