A hatályban levő választási törvény nem módosul, az olaszok e szerint voksolnak majd a 2013-ban esedékes parlamenti választáson is - határozott az Alfonso Quaranta elnökölte 15 fős alkotmánybíróság. A testület nemet mondott a törvény teljes és részleges megváltoztatására is.
A 2011 nyarán összegyűjtött 1,2 millió aláírással szorgalmazta a 2006-ban bevezetett választási törvény megváltoztatását a referendum két kezdeményezője, Antonio Di Pietro, az Értékek Olaszországa párt (IdV) elnöke és Arturo Parisi, a Demokrata Párt (PD) képviselője. Nyilvános felhívással támogatta a népszavazás kiírását 115 olasz alkotmányjogász is.
A "Porcellum" névvel ismert törvény értelmében szenátorok és képviselők arányos, többségi választási rendszerrel jutnak be a római parlamentbe a pártok listái szerint. A választók a pártokra és nem a jelöltekre szavaznak. "Disznóság" - állapította meg Roberto Calderoli, az Északi Liga politikusa, így lett porcellum (olaszul a disznó= porcello) a jogszabály neve.
A népszavazás kezdeményezői az egyenes, jelöltek szerinti választási rendszer bevezetését szorgalmazták még a Mario Monti vezette kormány mandátumának 2013-as lejárta előtt.
"A demokráciával ellentétes irányú sodrás veszélyének" nevezte az alkotmánybíróság döntését Di Pietro, hangoztatva, hogy a népszavazás elutasítása a jelenlegi nagy pártoknak kedvez.
Az alkotmánybíróság közleménye hangsúlyozza, hogy a parlament önállóan is módosíthatja a választási törvényt.
MTI