3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Olaszországot és Spanyolországot is leminősítette pénteken a Fitch Ratings, az "egyre intenzívebbé váló" euróövezeti adósságválság hatásaival indokolva a döntést.

A legnagyobb európai hitelminősítő péntek este Londonban bejelentette, hogy Olaszország hosszú futamidejű szuverén hazai és küladósságának osztályzatát az eddigi "AA mínusz"-ról egy fokozattal "A plusz"-ra rontotta, további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.

Spanyolország hosszú távú államadós-besorolását a Fitch Ratings "AA plusz"-ról két fokozattal "AA mínusz"-ra süllyesztette, ugyancsak negatív kilátást érvényben hagyva az új - egyébként továbbra is magasan elsőrendű befektetői - osztályzaton.

Olaszország esetében a cég azzal a véleményével indokolta a leminősítést, hogy az euróövezeti válság intenzívebbé válása jelentős pénzügyi és gazdasági sokkot jelent, amely gyengíti Olaszország szuverén kockázati profilját. Jóllehet a nemrégiben benyújtott olasz pótköltségvetés jelentőset lendített a költségvetési konszolidációs erőfeszítéseken, az olasz kormány azonban kezdetben "tétova" válaszlépéseket tett az euróövezeti válság terjedése ellen, és ez aláásta a piaci szereplők bizalmát az iránt, hogy a kormány képes hatékonyan átnavigálni Olaszországot az euróövezeti válságon - áll a Fitch pénteki londoni elemzésében.

A hitelminősítő az olasz költségvetésre kidolgozott alapeseti forgatókönyvében azt feltételezi, hogy az évtized végére sikerül az olasz hazai össztermék (GDP) 110 százaléka alá csökkenteni az államadósság-rátát.

A héten egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service agresszív mértékben, egyszerre három fokozattal rontotta Olaszország kormánykötvény-besorolását, egyebek mellett a nagy adósságokkal küszködő euróövezeti országok, köztük Olaszország növekvő hosszú távú finanszírozási kockázataira hivatkozva. A Moody's "Aa2"-ről - a köztes "Aa3" és "A1" fokozatok kihagyásával - "A2"-re süllyesztette az olasz szuverén kötvényadósság osztályzatát, és az új besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. A múlt hónap végén a Standard & Poor's is leminősítette Olaszországot, arra a véleményére hivatkozva, hogy gyengültek az olasz gazdaság növekedési kilátásai, és ezen az olasz kormány által tervezett reformok sem javítanak sokat.

Spanyolország pénteki leminősítésének indoklásában a Fitch Ratings az euróválság intenzívebbé válása mellett kiemeli azt a kockázatot is, amelyet az egyes régiók költségvetési teljesítménye jelent a spanyol kormány konszolidációs erőfeszítéseire.

Jóllehet a 169 százalékos GDP-arányos spanyol bruttó küladósság euróövezeti összehasonlításban nem magas, a 91 százalékos nemzetgazdasági szintű nettó küladósság viszont a legmagasabbak között van az egész világon, és ez érzékennyé teszi Spanyolország külső finanszírozási pozícióját a kamatok emelkedésére - áll a Fitch Ratings elemzésében. A hitelminősítő hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a meggyengült kockázati profil ellenére biztosítottnak tekinti Spanyolország szuverén fizetőképességét.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!