A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,8 százalékkal növekedett a bruttó hazai termék. A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek.
Az adat az optimista elemzői várakozásoknak felelt meg: a JP Morgan szakemberei telibe találták az 1,6 százalékos értéket, míg a Goldman Sachsnál 1,2 százalékos növekedést vártak hazánktól. Az mfor.hu által szerdán megkérdezett elemző is 1,6 százalékos bővülést várt.
A magyar gazdaság fő tényezőinek adatai már megjelentek az elmúlt hónapokban, azokból le lehet vonni a következtetéseket. Az ipari termelés továbbra is stabilan 10 százalék feletti növekedést mutat hónapról hónapra, a KSH előzetes becslése szerint szeptemberben 10,9 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Ez nagyjából megegyezik a második negyedéves növekedési ütemmel, hiszen akkor is csak egyszer csúszott 10 százalék alá a bővülés.
A külkereskedelmi mérleg adataira tekintve szintén töretlen javulás látszik: a statisztikai hivatal által közölt adatok szerint a harmadik negyedév három hónapjában összesen 334,6 milliárd forintos többletet mutatott a kereskedelmi egyenleg, ami ugyan elmarad a második negyedéves 390 milliárdtól, de továbbra is jónak mondható.
A kiskereskedelemben határozottan a javulás jelei mutatkoznak: júliusban több mint három év után először fordult elő, hogy az előző év azonos időszakához képest növekedés volt tapasztalható ezen a téren is. Mindez jelentős előrelépés ahhoz képest, hogy a második negyedévben még 5 százalék körüli visszaesés volt minden hónapban.
Suppan gergely, a TakarékBank elemzője úgy véli, elsősorban annak tudható be a javulás, hogy a kiskereskedelmi forgalom nagyjából feljött nullába, és az építőipar is beindulni látszik. A TakarékBank elemzője negyedéves alapon 0,6-0,7 százalékos bővülést várt, azaz a 0,8 százalékos adat még számára is kellemes csalódást okozott.
Európában kevésbé derűlátó hírek jelentek meg: a német gazdaság a második negyedéves 2,2 százalékos növekedésről 0,7 százalékra lassult, ami egy hajszálnyival elmaradt a Bloomberg 0,8 százalékos elemzői konszenzusától. Franciaországban pedig az előző negyedéves 0,7 százalékos GDP-növekedést követően 0,4 százalékos adatot közöltek a helyi hatóságok péntek reggel.
mfor.hu