A kormány május 20-a környékén tűzi napirendre az adócsomagot, és még május vége előtt benyújtja azt a Parlamentnek - jelentette ki a napokban Kiss Péter szocialista politikus. Szerinte a törvénycsomag 2010-től kezdve nagyon jelentős átrendezést hoz, az élőmunka terheit jelentősen mérsékli. "Drámai mértékben" csökkenteni kívánják az összesített adóterhelést, vagyis javítani szeretnék azt a mutatót, hogy mennyi teher járul egy forintnyi bérhez. Hozzátette: ez az úgynevezett adóék jelenleg az ötven százalékos mértéket is meghaladja, az átlagbérnél pedig a hetven százalékos mértéket is eléri.
Tegnap Oszkó Péter pénzügyminiszter tartott prezentációt a tervezett 2010-es adócsomagról az MSZP informális frakcióülésén kedden. A több mint ötórás tanácskozás után Mesterházy Attila frakcióvezető a csomag tartalmáról semmilyen részletet nem mondott az újságíróknak. A frakcióvezető hangsúlyozta: ez volt az első konzultáció, és a tervezetben szereplő számok még változhatnak.
Jön a sávos ingatlanadó
A kiszivárgott hírek szerint a pénzügyminiszter ismertette az ingatlanadó bevezetésének módját és tervezett sávhatárait. Eszerint éves szinten kétmillió forint felett 0,25 százalék, tíz és harmincmillió forint között 0,35 százalék, harmincmillió forint felett pedig az ingatlan értékének 0,5 százaléka lenne az adó mértéke, amelyet először jövő nyáron kellene fizetni. A valóban rászorulók kérhetnek majd méltányosságot. Arra a kérdésre, megkapta-e a kormány az elvi támogatást, Mesterházy Attila úgy válaszolt, hogy további munkára adott a frakció felhatalmazást.
Bajnai Gordon ezzel kapcsolatban elmondta: azoknál "valami probléma van", akik munkaképesek, de sokkal nagyobb ingatlanban laknak, mint amilyent fenn tudnak tartani. "Azt az ingatlant el lehet adni, lehet kisebbe menni, ha nem bírja fenntartani. Ez tudom, hogy keményen hangzik" - fogalmazott.
Az új adót a tervek szerint az önkormányzatok vetnék ki, 2010. január elsejétől vezetnék be, és két részletben kellene fizetni. Először jövő év júliusában az első félévi ingatlanadót fizetnék meg a tulajdonosok. A kabinet az ingatlanadóból évi 125 milliárdos bevétellel számol.
Az, aki nem ért egyet az ingatlanára megállapított értékkel, más értékbecslést kérhetne; az értékbecslők körét az állam határozná meg. A tulajdonosok erről a listáról választhatnának, de az értékbecslés költségét maguknak kellene állniuk. Ezzel a megoldással az Alkotmánybíróság korábbi aggályát küszöbölnék ki.
Fizethet az örökös
A tervek szerint a nyugdíjasokat nem köteleznék az ingatlanadó megfizetésére, azt "feljegyeznék", és az örököst terhelné az adó. Az állami intézmények és az egyházak teljes egészében mentesülnének e teher alól.
A tervek szerint a személyi jövedelemadó alsó sávhatára ötmillió forintra emelkedne, és a mostani 18 százalék helyett 17 lenne az alsó kulcsa. A felső kulcs 36-ról 32 százalékra csökkenne. Bajnai Gordon szerint az új szja-rendszer a jelenleginél nagyságrenddel többet hagy a munkavállalók zsebében.
További változás, hogy jövőre megszűnne a tételes eho, és minden jövedelemre kiterjesztenék a munkáltatói járulék idei öt százalékos mérséklését. A 2010-es adócsomag tartalmazza azt is, hogy a jelenlegi 25-ről 30 százalékra nőhetne az eva-kulcs.
Értesülések szerint az MSZP-frakció jelenlévő tagjai leginkább az ingatlanadót bírálták - egyebek mellett azért, mert az szerintük tovább csökkenti a párt támogatottságát, és tovább növeli a hátrányos helyzetűek terheit. Többen felvetették, hogy az eljárás sérti a nyugdíjasokat, akik örököseikre adósságot hagynának.
A Fidesz eltörölné az ingatlanadót
A Fidesz elutasítja az ingatlanadót, és keddi elnökségi ülésén olyan határozatot hozott, hogy ha a következő választások után kormányra kerül, akkor mindenképpen eltörli azt – mondta Kósa Lajos.
A párt alelnöke szerint kiértékelték a Bajnai-kormány 2010-es adócsomagját, amelyet két részre bontottak, de mindkét részben számtalan bizonytalanságot találtak. A személyi jövedelemadó változásairól azt állította, hogy azok ebben a formában értelmezhetetlenek.
VMI
Menedzsment Fórum