Szijjártó Péter magyar külügyminiszter és Peter Ziga szlovák gazdasági miniszter október végén szándéknyilatkozatot írt alá Szlovákia és Magyarország közötti gázvezeték építéséről, mely az úgynevezett Keleti Gyűrű (Eastring) részeként csökkentené a kelet- és dél-kelet-európai országok orosz gázfüggőségét. Legalábbis a szlovák és a magyar kormány tervei szerint. Orosz szakértők szerint azonban ez az elképzelés irreális, orosz gáz nélkül nem fog működni a vezeték.
Szergej Pravosudov, a moszkvai székhelyű Nemzeti Energia Intézet vezetője szerint kérdéses, hogy mivel fogják megtölteni a vezetéket, ha nem orosz gázzal. Azerbajdzsán 1 milliárd köbméter gázt már elígért Görögországnak, további egyet pedig Bulgáriának, így Szerbiának és Magyarországnak már nagyon kevés esélye van az azeri energiára.
A lengyel illetve horvát LNG terminállal pedig nincs szerződése az érintett országoknak, ráadásul az LNG gáz az esetek többségében amúgy is drágább a vezetékesnél. Márpedig a Keleti Gyűrű menti országok, így Szerbia, Bulgária és Románia sem olyan gazdag ország, hogy megengedhesse magának az LNG-t, vélekedik Pravosudov. Szerinte így az oroszon kívül nincs más, megfizethető forrás, tehát ha a gázvezeték tulajdonosai nem akarnak üres vezetéket üzemeltetni, akkor kénytelenek lesznek Moszkvához fordulni.
A Keleti Gyűrű tervet egyébként Szlovákia kezdeményezte 2014-ben, amikor kiderült, hogy Oroszország eláll a Déli Áramlat megépítésétől. Ha tervük valóra válik, akkor Szlovákia maradhat továbbra is a legtöbb gázt szállító ország Európában.
mfor.hu