Barta György, a CIB Bank elemzője a jegybank mai döntésével kapcsolatban úgy vélekedik: az MNB prudens döntést hozott, amikor folytatta óvatos monetáris politikáját. Ezt jelezte már korábban is a jegybank, így ekkora vágásra számított a piac is. Az ennél markánsabb csökkentési várakozásokat túlzónak tartotta az elemző.
Úgy vélte, a következő hónapokban, ha fennmaradnak a kedvező körülmények: stabil marad a forint, nem romlik a kockázatvállalási hajlandóság, csökkennek a bankközi kamatok és sikeresek maradnak az állampapír-piaci aukciók, a jegybank fokozatosan tovább csökkentheti az alapkamatot. Barta György év végén 7 százalékos alapkamattal számol, de kedvező esetben 50 bázispontnál nagyobb lazítást is el tud képzelni addig, több lépésben. "Semmi értelme nem lett volna most rohanni" - reagált a nagyobb mértékű csökkentést szorgalmazók véleményére.
Londoni, felzárkózó-piaci elemzők is megfontoltnak nevezték a fél százalékpontos - a többségi citybeli előrejelzésnek megfelelő - kamatcsökkentést. Ralph Sueppel, a BlueCrest Capital Management londoni befektetési társaság főközgazdásza helyeselte a "kiszámítható, a piaci várakozásnak megfelelő" ütemben tett lépést. Az alacsonyabb kamatszintet "lassan is el lehet érni" - tette hozzá.
A többséggel ellentétben az Equilor befektetési Zrt. sajnálatosnak nevezte, hogy nem lépett nagyobbat a monetáris tanács.
MTI/Menedzsment Fórum