Az eddigi kormánypárt szerezte a legtöbb szavazatot a szombati szlovák parlamenti választásokon, azonban Robert Fico várhatóan nem lesz képes kormányt alakítani. Így a szakemberek szerint a legnagyobb esély arra van, hogy az eddig ellenzékben lévő pártok alakítanak koalíciós kormányt.
Magyar tagja is lehet a kormánynak
Hiába szerzett 35 százalékot a választásokon a Robert Fico vezette Smer, a nacionalisták gyenge szereplése miatt valószínűleg nem lesz képes kormányt alakítani. Az elemzők szerint a legnagyobb esély arra van, hogy az SDKU, a Szabadság és Szolidaritás, a kereszténydemokraták és a Most-Híd nevű formációk tudják majd kihasználni többségüket. A négy pártnak összesen 79 képviselője lesz a 150 fős szlovák parlamentben.
Ivan Gasparovic államfő vasárnap kijelentette: a győztest mindenképpen megilleti a kormányalakítás lehetősége, ezért először Ficót kéri fel, hogy próbáljon többséget összehozni, majd ha ő sikertelen lesz, akkor dönt a folytatásról. A fent említett négy párt már korábban kizárta, hogy koalícióra lépjen az eddigi kormánypárttal, ezért minden bizonnyal sikertelen lesz a kísérlet.
A szakértők szerint Iveta Radicová lehet az új szlovák miniszterelnök, a kormánykoalíció tagja lehet a Bugár Béla vezette Most-Híd is. A másik magyar párt, az MKP nem érte el az 5 százalékos küszöböt, így kiesett a parlamentből.
"Az alakuló koalíció sokkal kedvezőbb lehet a fenntartható fiskális pálya szempontjából, így a piac minden bizonnyal értékeli majd az új szlovák kormányt. A hangulat egyelőre nyugodt, a kormányalakítás pozitív reakciókat válthat ki a befektetőkből" - mondta a Bloomberg kérdésére Jaromir Sindel, a Citibank prágai elemzője.
A szlovák költségvetési hiány egy nemrég készült felmérés szerint 7,4 százalék lehet idén szemben az 5,5 százalékos céllal, ha a kormány nem tesz további intézkedéseket. Korábban Fico elutasította az adóemelések ötletét, és kijelentette, hogy győzelme esetén fenntartaná az állami jóléti intézkedéseket.
Jó a referenciájuk a piacon
A választásokon a második helyet a szavazatok 15,4 százalékával megszerző SDKU már a választási kampányban egy olyan törvény elfogadását sürgette, mely nem engedi tovább emelkedni az államadósságot. Ennek részletei egyelőre nem ismertek, azonban hasonló lehet, mint a már létező lengyel jogszabály, mely magasabb adósság mellett automatikusan megszorításokat ír elő a kormánynak.
Az SDKU 2006 előtt már kormányzott a kereszténydemokratákkal közösen, többek között az ő nevükhöz fűződik a 19 százalékos egykulcsos adó bevezetése, mely elősegítette a külföldi tőke áramlását Szlovákiába. Abban az időszakban fektetettek be Szlovákiába a legnagyobb autógyárak és szórakoztató elektronikai cégek.
A másik két lehetséges kormánypárt, a Szabadság és Szolidaritás, valamint a Most-Híd az elmúlt négy évben alakult, a politikai palettán a liberális oldalt képviselik.
"Jelenleg viszonylag sok lehetőségük van a külföldi cégeknek befektetni Szlovákiában. Az ország jelenleg az európai valuta és a gyors növekedés egyedülálló kombinációját nyújtja, így a régió egyik legvonzóbb országa lehet a befektetők számára" - mondta Juraj Kotian, az Erste Bank elemzője.
Ez lett Fico veszte
A Robert Fico vezette kormány népszerűsége akkor kezdett meredeken esni, amikor a munkanélküliség ötéves csúcsra, közel 13 százalékra emelkedett és nőtt Szlovákia adósságállománya. Az Európai Bizottság előrejelzése szerint az államadósság 2011-re a GDP 44 százalékáig emelkedhet a tavalyi 35,7 százalékról.
Az utóbbi hónapokban a korrupciós botrányok is csökkentették a kormány tekintélyét, ez is hozzájárult a Smer választási vereségéhez. A Fico-kormány az utóbbi években felemelte a minimálbért, illetve nyilvánosan kritizálta az ország több külföldi cégét. Részben ennek köszönhetően a Szlovákiába áramló működő tőke 2009-re szinte nullára esett vissza a 2006-os 3,7 milliárd euróról.
"A Fico-kormány megemelte a szociális ellátások színvonalát, azonban ezt a gazdaság már nem bírta el. Reméljük, hogy a következő kormány ismét olyan döntéseket hoz, melyek a befektetési környezetet javítják" - mondta a Bloomberg kérdésére Marian Jusko szlovák szakszervezeti vezető.
Menedzsment Fórum