A teljes vagyonon belül a befektetési alapok vagyona 4,94 százalékkal 3.510 milliárd forintra, a vagyonkezelt vagyon 3,37 százalékkal 5.690 milliárd forintra gyarapodott az év második negyedévében a BAMOSZ negyedévente közölt Regisztere szerint.
„Az előző negyedévben mért nagyobb csökkenés stagnálássá vált a lakossági forintbetétek esetében, míg az intézményi megtakarítások, ha kisebb ütemben is - 4,1 százalékkal az előző negyedév 8,2 százalékához képest -, de tovább emelkedtek. Mindemellett a megtakarítások döntő többsége a kevésbé kockázatos termékeket részesíti továbbra is előnyben” - idézi a közlemény Temmel Andrást, a BAMOSZ főtitkárát.
Az összes kezelt vagyon közel kétharmada továbbra is pénztári, harmada pedig biztosítói vagyon. A második negyedévben is az elmúlt évek trendje érvényesült: azaz a pénztári vagyon bővült, a biztosítói vagyon viszont mérséklődött.
A 3.609 milliárd forintot kitevő pénztári vagyonon belül a részvényarány csökkent, míg a hazai betétek és diszkontkincstárjegyek aránya, valamint az államkötvényeké nőtt a második negyedévben. Ezen kívül a hazai vállalati kötvények és a jelzáloglevelek aránya tovább csökkent, a külföldi betétek és kötvénytípusú eszközök aránya viszont - részben a forint gyengülése miatt - nőtt, ahogy a külföldi ingatlanok aránya is, míg a hazai ingatlanok aránya csökkent. A BAMOSZ adatai szerint a negyedévben 95 milliárd forint körüli friss tőke érkezhetett a pénztárakba.
A biztosítói vagyon kisebb részét képező, befektetéssel kombinált unit-linked termékek 652 milliárd forintot tettek ki a második negyedév végén, míg az egyéb biztosítói vagyonok értéke 1.025 milliárd forint volt. A biztosítók vagyonának mintegy 72 százalékát kezelik a Regiszterbe adatot szolgáltató vagyonkezelők.
A unit-linked portfóliókban csökkent a hazai, nőtt a külföldi részvények aránya. A negyedévben a hazai bankbetétek, és az állampapírok aránya kismértékben csökkent, míg a hazai egyéb kötvények aránya nőtt. A külföldi betétek, és kötvénytípusú eszközök aránya szintén emelkedett, míg a külföldi ingatlanoké stagnált, a hazai ingatlanok aránya pedig nőtt. A külföldi befektetések elsősorban befektetési jegyeken keresztül valósultak meg. A BAMOSZ felmérése szerint 7-10 milliárd forint körüli friss tőke érkezhetett a unit-linked termékekbe az április-júniusi időszakban.
Az egyéb kezelt portfóliókból - magánszemélyek, gazdálkodó szervezetek, önkormányzatok, alapok, alapítványok vagyonából - másfél-két milliárd forint tőkekivonás történhetett a negyedévben. Ezeket a portfóliókat nagyfokú kockázatkerülés jellemzi, így a 404 milliárd forintot kitevő vagyonuk 84 százaléka továbbra is hazai állampapírokban található.
MTI/Menedzsment Fórum