3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az intézményi megtakarítások 3,96 százalékkal nőttek 2010. második negyedévében az előző negyedévhez képest, június végén 9.200 milliárd forintot tett ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) tagjai által kezelt teljes vagyon - közölte a szövetség kedden.

A teljes vagyonon belül a befektetési alapok vagyona 4,94 százalékkal 3.510 milliárd forintra, a vagyonkezelt vagyon 3,37 százalékkal 5.690 milliárd forintra gyarapodott az év második negyedévében a BAMOSZ negyedévente közölt Regisztere szerint.

„Az előző negyedévben mért nagyobb csökkenés stagnálássá vált a lakossági forintbetétek esetében, míg az intézményi megtakarítások, ha kisebb ütemben is - 4,1 százalékkal az előző negyedév 8,2 százalékához képest -, de tovább emelkedtek. Mindemellett a megtakarítások döntő többsége a kevésbé kockázatos termékeket részesíti továbbra is előnyben” - idézi a közlemény Temmel Andrást, a BAMOSZ főtitkárát.

Az összes kezelt vagyon közel kétharmada továbbra is pénztári, harmada pedig biztosítói vagyon. A második negyedévben is az elmúlt évek trendje érvényesült: azaz a pénztári vagyon bővült, a biztosítói vagyon viszont mérséklődött.

A 3.609 milliárd forintot kitevő pénztári vagyonon belül a részvényarány csökkent, míg a hazai betétek és diszkontkincstárjegyek aránya, valamint az államkötvényeké nőtt a második negyedévben. Ezen kívül a hazai vállalati kötvények és a jelzáloglevelek aránya tovább csökkent, a külföldi betétek és kötvénytípusú eszközök aránya viszont - részben a forint gyengülése miatt - nőtt, ahogy a külföldi ingatlanok aránya is, míg a hazai ingatlanok aránya csökkent. A BAMOSZ adatai szerint a negyedévben 95 milliárd forint körüli friss tőke érkezhetett a pénztárakba.

A biztosítói vagyon kisebb részét képező, befektetéssel kombinált unit-linked termékek 652 milliárd forintot tettek ki a második negyedév végén, míg az egyéb biztosítói vagyonok értéke 1.025 milliárd forint volt. A biztosítók vagyonának mintegy 72 százalékát kezelik a Regiszterbe adatot szolgáltató vagyonkezelők.

A unit-linked portfóliókban csökkent a hazai, nőtt a külföldi részvények aránya. A negyedévben a hazai bankbetétek, és az állampapírok aránya kismértékben csökkent, míg a hazai egyéb kötvények aránya nőtt. A külföldi betétek, és kötvénytípusú eszközök aránya szintén emelkedett, míg a külföldi ingatlanoké stagnált, a hazai ingatlanok aránya pedig nőtt. A külföldi befektetések elsősorban befektetési jegyeken keresztül valósultak meg. A BAMOSZ felmérése szerint 7-10 milliárd forint körüli friss tőke érkezhetett a unit-linked termékekbe az április-júniusi időszakban.

Az egyéb kezelt portfóliókból - magánszemélyek, gazdálkodó szervezetek, önkormányzatok, alapok, alapítványok vagyonából - másfél-két milliárd forint tőkekivonás történhetett a negyedévben. Ezeket a portfóliókat nagyfokú kockázatkerülés jellemzi, így a 404 milliárd forintot kitevő vagyonuk 84 százaléka továbbra is hazai állampapírokban található.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!