A bejelentés azért jelentős, mivel az elmúlt hetekben kétségessé vált a pénzügyi válság nyomán kialakított egyetlen nemzetközi pénzpiaci reform végrehajtása. Először az Egyesült Államok szabályozói jelentették be, hogy a bankok részéről felmerült kérdések és a szabályozás kidolgozatlansága miatt nem vezetik be a tőkeszabályokat az előzetesen ígért január 1-jei időpontra. Később európai döntéshozók is - részben az amerikai késlekedésre, részben pedig az európai törvényhozási folyamat késlekedése miatt - csúszást jeleztek.
A BIS pénteki tájékoztatása szerint eleddig a Bázel III létrehozásáról szóló egyezményhez csatlakozó 20 államból (beleértve az Európai Uniót) 11 országban, többek között Ausztráliában, Kínában, Indiában, Japánban, Mexikóban és Svájcban fogadták el a szabályozás jogszabályi hátterét.
Más helyeken, így az Egyesült Államokban, az Európai Unióban, Koreában és Kínában még dolgoznak a törvénytervezetek véglegesítésén. Törökország pedig 2013 elejére készül el a Bázel III bevezetéséről szóló törvénytervezettel.
Stefan Ingves, a svéd jegybank elnöke és a Bázel Bankfelügyeleti Bizottság elnöke a szervezet közleményében kiemelte: az elfogadott menetrend értelmében 2013 és 2019 között fokozatosan lépnek hatályba a szigorúbb tőkekövetelmények. "Várhatóan valamennyi tagország 2013 végére utoléri magát a vállalat menetrend teljesítésében, még azok is, akik most az év eleji határidőt nem tudták betartani" - tette hozzá.
A szervezet közleményében leszögezi: valamennyi bizottsági tag elkötelezettségének adott hangot a Bázel III szabályok bevezetése mellett.
A G20-as országok állam- és kormányfői 2010 novemberében hagyták jóvá a szigorúbb banki tőke- és likviditási követelményeket előíró Bázel III szabályozás bevezetését. Az új előírások szerint a bankok kötelező tőketartalék-rátája 2,5 százalékról 7 százalékra emelkedik, de egyes rendszerkockázati jelentőségű bankoknak még ennél is magasabb tőketartalékkal kell működniük. A Bázel III ezen kívül a banki mérlegek méretére, illetve a likviditási helyzetre nézve is új előírásokat fogalmaz meg.
MTI