A miniszter ezt a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón mondta az MTI azon kérdésére, mit szól ahhoz, hogy az amerikai jegybank volt elnöke, Alan Greenspan azt mondta egy neves londoni gazdasági lap honlapján megjelent interjújában: "szükség lehet bizonyos bankok ideiglenes államosítására".
Bajnai Gordon kiemelte: "én magam Magyarországon ilyen helyzetet nem látok, és nem is tartom valószínűnek". A magyarországi bankok problémái nem hasonlíthatóak az amerikai kereskedelmi bankok gondjaihoz. "Ez egy pozitív vélemény a magyarországi bankokról" - tette hozzá.
Bajnai Gordon emlékeztetett rá, hogy az Egyesült Államokban sokkal nagyobb a baj mint Európában, ott lényegében már az államosítás meg is történt néhány befektetési bank esetében, sőt Nagy-Britanniában is már több bankban többségi részesedéssel rendelkezik az állam.
Hozzátette: elvileg nem lehet kizárni, hogy ha bajba jutna egy bank, akkor az államnak teljes súlyával közbe kell lépnie, de "én ma Magyarországon ilyen helyzetet nem látok és nem is tartom valószínűnek, hogy ez bekövetkezhet".
Egy másik kérdésre, hogy mi a véleménye a sajtóban napvilágot látott összeurópai bankmegerősítő-csomaggal kapcsolatos elképzelésről, kiemelte: "Magyarországnak külön érdeke, hogy erős összefogás legyen a bankrendszer stabilizációja érdekében egész Európára nézve".
Kifejtette: mivel egyre nagyobb a jelentősége a pénzpiacon a határon átnyúló tevékenységeknek, Európában szükség lenne arra, hogy az európai kormányok egyeztetett módon, közösen az egész európai pénzpiacra dolgozzanak ki, fogadjanak el koncepciókat. Miközben a bankok határon átnyúló módon tevékenykednek, az egyes kormányok nemzeti keretek között felügyelik az ottani bankrendszereket - elemezte.
Elmondta: a magyar kormány javaslatára az Országgyűlés már elfogadta a bankmegerősítő csomagot, amely részben felveti a tőkemegerősítés, illetve a garanciavállalás lehetőségét is az arra igényt tartó magyarországi hitelintézetek számára.
Bajnai Gordon szerint az európai együttműködés azért is szükséges lehet, mert például Magyarországon a bankrendszer már hozzávetőleg 80 százalékban külföldi kézben van. Hozzátette: a nemzeti szabályozások pedig nem tudják megfogni azt a krízist, ami most kialakult.