Bajnai Gordon azt mondta a kormány arra készül, hogy a válság legalább egy évig eltart, és fél év múlva láthatók lesznek az országok közötti különbségek a válságkezelés tekintetében. A miniszter a válság hatásai között említette, hogy kevesebb lesz a pénz a pénzpiacon a vállalkozások számára, beszűkül a piac, munkahelyek szűnnek meg. Ezért a kormány az európai uniós források felhasználásával elősegíti a vállalkozások számára a forráshoz jutást, és a munkahelyek megtartására, teremtésére koncentrál.
Bajnai Gordon elmondta, hogy a kormány 2009-2010-ben 1400 milliárd forint közvetlen forrást juttat a vállalkozásoknak. Különböző konstrukciókkal - mikrohitel, kkv-hitel -, hitelgaranciával, kamattámogatással segítik a vállalkozásokat a forráshoz jutásban. Ezen kívül megemelik az uniós források vállalkozásokhoz jutó arányát.
A munkahelymegtartás és munkahelyteremtés érdekében hozott intézkedések közül a miniszter kiemelte a térségi válságkezelő alapok létrehozását, a járulékkedvezményeket, az uniós munkahelymegtartó támogatásokat is.
Bajnai Gordon utalt arra, hogy a piacbővítés érdekében a kormány erőteljes gazdaságdiplomáciát folytat újabb exportpiacok megszerzése érdekében. A belföldi piacon pedig a következő másfél évben 2000 milliárd forint beruházás indul el az uniós források felhasználása révén, amelyben az építőipar számára 1800 milliárd új megrendelés jelenik meg, az informatika 200 milliárd forintra megrendelésre számíthat, és 100 milliárd forint gépbeszerzés lehet.
A fórumon elhangzott, hogy a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 500 Magyarországon működő osztrák és német vállalat körében felmérte, hogyan ítélik meg a cégek a válság hatását. Bár a végső eredmény még nem készült el, de tendenciájában látszik, hogy a válaszolók többsége negatívan ítéli meg árbevétele várható alakulását. A cégek jelentős része minimális növekedést valószínűsít, vagy egyáltalán nem is számít rá. A válságra adott vállalati válaszok a kiadások csökkentését jelezték, de elképzelhetőnek tartották a munkaerő-leépítést. A vállalkozások a beruházások visszaesésével számolnak, illetve beruházásaik megvalósítását lassítják.