4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a kormány nemrégiben jelentette be, hogy 600 milliárd forintot kívánnak fordítani a magyar bankok tőkemegfelelési mutatóinak, illetve a forrásbevonás feltételeinek javítására. Az akció emlékeztet az 1992-ben, Szabó Iván pénzügyminisztersége alatt indult bank- és adóskonszolidációra. Az mfor.hu az akkor lezajlott pénzügyi eseményeket idézi fel. A cikkben azokat az adatokat használjuk fel, amelyeket a későbbiekben a témában összehívott parlamenti vizsgálóbizottság közölt.

A konszolidáció 1992 végén kezdett folyamatára egyébként - mint azt a parlamenti vizsgálóbizottság is megállapította - a kapkodás, időnként a következetlenség és az egyedi döntések alkalmazása nyomta rá bélyegét.

A bizottság megállapításai szerint a kamatokat nem számítva legalább negyvenmilliárd forintra rúgnak azok a többletköltségek, amelyek java része az egész folyamat előkészítésének, végrehajtásának és ellenőrzésének hiányosságaiból adódott. Akadnak szakértők, akik a jelentésben szereplő konszolidációval összefüggésbe hozható túlköltés összegének a dupláját tartják valósnak.

Állami tulajdonú bankok megmentése

A többlépcsős - hitel-, bank- és adóskonszolidációt tartalmazó - állami mentőakció 1992 őszén indult. Ekkor a teljes bankrendszerben a problémás (egyáltalán nem vagy csak kis részben behajtható) hitelek állománya elérte a 262 milliárd forintot. A kormány legegyszerűbb, a centralizált portfoliótisztítás mellett határozott. A hitelkonszolidációba bevont követelések közül az 1992 végéig rossznak minősített kihelyezésekért az állam a névérték ötven, míg a későbbiekért 80 százalékát fizette azoknak a bankoknak, amelyek legalább részben állami tulajdonban voltak és tőkemegfelelési mutatójuk kevesebb volt 7,25 százaléknál.

A konszolidációnak ebben a szakaszában 14 bank - köztük 16,3 milliárd forintnyi eladott követeléssel a Postabank - vett részt. Az állam akkor összesen 102,3 milliárd forint értékű követelést vett meg 81,3 milliárd forint értékű, húszéves lejáratú, évente egyszer kamatozó konszolidációs államkötvényért. Emellett egyedi határozatokkal öt bankból - a Konzumbankból, az Iparbankházból, az Ybl Bankból (a bizottsági vizsgálat szerint az ekkor már megindított felszámolási eljárás miatt jogsértő módon), az Általános Értékforgalmi Bankból és a Magyar Külkereskedelmi Bankból - további 28,3 milliárd névértékű követelést vásárolt ki 27,3 milliárd forint összegű konszolidációs kötvényért.

Adóskonszolidáció

A kormány 1993 második felében úgy döntött: összesen 15 többségi állami tulajdonban levő vállalatot és a Magyar Államvasutakat "nemzetgazdasági fontosságúnak" minősíti. Ezen cégek adósságának egy részét elengedték, a hitelező bankok pedig a 11 vállalattal szembeni 61,3 milliárd forint értékű követelésért 57,3 milliárd forint összegű hitelkonszolidációs kötvényt kaptak.

Az előbbiből kimaradt adósok tartozásai a Magyar Befektetési és Fejlesztési Bankhoz (MFB) kerültek, amely "mazsolázhatott": lehetőséget kapott ugyanis arra, hogy a hitelkonszolidáció során megvett 120 milliárd forint névértékű követelésekből válogasson. Az állami fejlesztési társaság ezután természetesen már nem az egyedi követeléseket tekintette át, hanem azt elemezte: mely cég adósságát érdemes megvennie. Ebből is látható, hogy a "hitel-", illetve az "adóskonszolidáció" legfeljebb címkéjük szerint térnek alapvetően el.

Az adóskonszolidációs eljárásra 1994 elejétől a bankoknál maradt (kockázati céltartalékkal "lefedett") hiteleknél került sor. Végül az adóskonszolidációban részt venni jogosult 13 ezer vállalkozásból (227 milliárd forint tartozás) 1900-zal (121 milliárd forintos adósság) indultak meg a tárgyalások.

A kereskedelmi bankok végül 354 céggel kötöttek adóskonszolidációs megállapodást. 229 megállapodásban az állami hitelezők, 31-ben pedig a vagyonkezelők is részt vettek. A kereskedelmi bankok a szerződések keretében összesen harmincmilliárd forint tőke- és kamattartozást engedtek el, ütemeztek át vagy váltottak tulajdonrésszé. Az állami hitelezők további 15 milliárd forintnyi tartozást engedtek el vagy ütemeztek át.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!