5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem lehet többet várni a családi csőd intézményének bevezetésével, jelentette ki az mfor.hu-nak Bagdy Gábor, a fővárosi Fidesz-KDNP frakciószövetség társelnöke. A KDNP véleménye szerint egy három lábon álló rendszerben meg lehetne akadályozni a középosztálybeli családok lecsúszását a szegénységbe. A javaslat érdekessége, hogy az alapján létre kellene hozni egy szakosított pénzintézetet, az úgynevezett Családi Értéktárat, amely a bajba jutottak készpénzproblémáin segítene.

A Kereszténydemokrata Néppárt „a családi csőd” fogalmáról beszél „magáncsőd” helyett, de ennek a fogalomhasználatnak inkább figyelemfelkeltő okai vannak. Az igazi különbség a családi, illetve magáncsőd és a cégek csődvédelme között húzódik, fejtette ki Bagdy Gábor. Szerinte teljesen nonszensz, hogy a nehéz helyzetbe jutott cégeket megilleti ez a védelem, míg a családokat nem. A téma egyébként régóta a levegőbe lóg, de idáig senkinek sem volt olyan fontos, hogy ebből a javaslatból törvény legyen.

Ezért a KDNP zászlajára tűzte az ügyet, és most, a gazdasági válság közepette egyre nagyobb az érdeklődés egy ilyen intézmény iránt. Bagdy Gábor szerint ma már Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is nyitottnak mutatkozik a családok csődvédelmének ügyében. Ilyen törvény egyébként az USA-ban és Nyugat-Európában szinte mindenhol létezik, sőt, már Csehországban is megalkottak egy ilyen jellegű törvényt.

A magáncsőd, illetve családi csőd azonban lényegesen különbözik a céges eljárásoktól, és az egyes országokban másképp működik. A KDNP javaslata lényegében három lábon nyugszik: egy bírósági szakasz, egy banki szakasz, majd a család helyzetének megnyugtató rendezése.

Ha egy család nehéz anyagi helyzetbe jutna, akkor bírósághoz fordulhatna, amely elrendelné a csődvédelmét és fizetési moratóriumot írna elő. Egyben kijelölne melléjük egy családi gondnokot, aki a családdal együttműködve felméri a kiadásokat és bevételeket. Ezután a gondnok megpróbálja a család cash flowját rendbe hozni, és a családnak kötelessége lenne együttműködni. Közösen alakítanának majd ki egy életstratégiát, hogy a katasztrófa felé száguldó családot stabil állapotba jutassák. A bíróság szerepe nagyon fontos, hiszen az jogi kontrollt jelentene, valamint kikényszerítené és írásba foglalná megállapodásokat.

Családi gondnokot jelölnének ki

Ehhez azonban a legtöbb esetben anyagi háttérre is szükség van, aminek megteremtésére egy speciális pénzintézet alakulna. A KDNP ezt nevezné Családi Értéktárnak, amely segítene a készpénzhiány áthidalásában. Legfontosabb feladata a lakás-mobilitás biztosítása lenne, hiszen a kilakoltatásra legtöbbször uzsora- vagy jelzáloghitel miatt kerül sor.

Ezért a Családi Értéktár piaci áron megvásárolhatná a lakásokat, és egy kisebbet vehetne az érintetteknek. Ekkor a család nem vesztené el a vagyona felét, mint ahogy ez egy banki kényszerlikvidálás esetén megtörténhet, magyarázza a képviselő. A későbbiekben a banknál felhalmozódhatna egy lakásállomány, ami bérlakásként szintén a bajba jutottak rendelkezésére állhatna.

Bagdy Gábor szerint ez a rendszer azoknak ad megoldást, akiknek van esélye a visszatérésre a normál életpályára. Nyilvánvaló, hogy azoknak nem nyújthat megoldást, akik évek óta kiestek a munka világából, az ő megsegítésükre más módszereket kell találni. Tehát ez nem a szegénység általános problémáját oldaná meg, inkább a középosztálybeliek lecsúszásának vetne gátat. Azoknak lenne kedvező, akik most vesztették el munkájukat, vagy a forint gyengülése miatt kerültek lehetetlen anyagi helyzetbe.

Takarékos és hatékony megoldás lenne

A család mellé kijelölt gondnoknak döntő szerepe lenne az ügyben, hiszen ő tárgyalna az érdekelt felekkel. Nyilvánvaló, hogy nemcsak a családnak kell áldozatot hoznia, hanem annak a banknak is, amely adott esetben esetleg felelőtlenül hitelezett.

Gyakran az a legnagyobb probléma, hogy a magánszemélyeknek nincs kellő pénzügyi ismeretük, és így a hitelezőkkel nem egyenlő felekként tárgyalnak. Ám a külső közreműködő révén egyenlő informáltságú felek ülhetnének le tárgyalni, és megtalálhatnák a közös megoldást, véli a politikus.

Egy ilyen pénzintézet létrehozásának természetesen költségei is lennének, Bagdy Gábor szerint azonban a mostani kormányzati lépéseknél jóval kevesebbe kerülne. Úgy véli, a  jelzáloghitelesek megsegítésére hozott törvények hatása egyelőre felmérhetetlen, mert a költségvetés olyan garanciákat vállal fel, amelyek hatása ma még kiszámíthatatlan. Ám a javasolt rendszer sokkal takarékosabb és - nem utolsó sorban - méltányosabb volna, tette hozzá.

A KDNP tudja, hogy régóta folynak szakmai próbálkozások a magáncsőd bevezetésére. A párt szeretné felhívni a figyelmet a problémára, és ehhez politikai támogatást is nyújt. Ugyanakkor a válság kezelése érdekében a családok csődvédelme mellett a Családi Értéktár létrehozásával új eszközökkel is segítené a bajbajutott családokat. Egyébként az elképzelés teljesen piackomform, és csak a normál üzleti kockázat kezelésében jelentene változást a jelenlegi gyakorlathoz képest.

Varga M István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!