4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az nem újdonság, hogy a magyar lakosság kockázatkerülő befektetési döntései során, egy most készült felmérés szerint azonban ez csak erősödött a válság hatására. A szerdán bemutatott eredmények azt mutatják, hogy sokan levonták az elmúlt évek tanulságait, a megtakarításokkal rendelkezők számára jelenleg a biztonság még az elérhető hozamnál is fontosabb. Mfor.hu-tudósítás.

A Pécsi Tudományegyetem az OTP Alapkezelő megbízásából készített felmérést a magyar lakosság befektetési kultúrájáról. A kutatás során 500 embert kérdeztek meg, akiknek van valamilyen megtakarításuk, emellett fókuszcsoportos beszélgetéseket és mélyinterjúkat folytattak le. "Elsősorban arra voltunk kíváncsiak, milyen nyomot hagyott az emberek lelkében a válság, hogyan befolyásolta befektetési döntéseiket" - emelte ki a szerdai sajtótájékoztatón Gáti László, az OTP Alapkezelő értékesítési és marketingvezetője.

A bankbetét és a készpénz a sláger

A megkérdezettek átlagosan pénzük 53,5 százalékát tartják bankbetétben, a felmérés tanulságai szerint az emberek ezt a megtakarítási formát tartják a legbiztonságosabb és legegyszerűbbnek. További 24 százalék a készpénz aránya, azaz a magyarok megtakarításainak háromnegyede ebben a két eszközben van. Ugyanakkor a részvények és az értékpapírok aránya csak 11 százalék.

A fenti számok is azt mutatják, hogy a biztonság mindennél fontosabb számunkra. A megkérdezettek 47 százaléka szerint a befektetési döntések meghozatalánál a legfontosabb a biztonság, míg az elérhető hozamot csak 31 százalék jelölte meg első helyen. A felmérés tanulságai szerint a válság hatására a korábbinál is jobban felértékelődött a biztonság szerepe. Érdekesség, hogy a fővárosban még fontosabb az emberek számára a biztonság: a megkérdezett budapestiek 62 százaléka azt jelölte meg első helyen.

A vizsgálat azt mutatja, hogy a megkérdezett 500 ember közül azok, akik tudnak megtakarítani, átlagosan havi 28 400 forintot tesznek félre. Az emberek többsége egy, vagy legfeljebb két bankkal áll kapcsolatba, a minta 87 százaléka tartozik ebbe a két csoportba.

A megkérdezettek 19,2 százaléka tartalékképzés miatt takarít meg, 16,6 százalék számára az anyagi biztonság a fontos, mindössze 6,4 százalék azok aránya, akik nyugdíj-kiegészítés miatt tesznek félre. Magas arányt értek el azok, akik a gyerek jövőjéről akarnak gondoskodni a megtakarításaikból, illetve közel 10 százalék azok aránya, akik lakásvásárlásra vagy felújításra gyűjtenek. A nyugdíj bizonytalansága miatt azonban a fiatalok is egyre nagyobb arányban tartják szem előtt hosszútávú befektetési stratégiájukat.

"A válság hatására az emberek számára az is fontos lett, hogy munkahelyük esetleges elvesztésével további egy-másfél évig fenn tudják tartani jelenlegi életszínvonalukat, vagy legalábbis ne sokat kelljen engedni belőle" - emelte ki Törőcsik Mária, a Pécsi Tudományegyetem professzora.

Csak minden harmadik magyar tudja, mennyi az alapkamat

A megkérdezettek alig átlagosnak minősítették saját informáltságukat, illetve magabiztosságukat, mindössze a magyarok negyede fordul pénzügyi tanácsadóhoz - mondta a felméréssel kapcsolatban Törőcsik Mária. Ezen belül a férfiak jobban bíznak döntéseikben, a korosztályok szerint pedig a 30-39 évesek hisznek abban leginkább, hogy jó döntéseket hoznak, a 60 felettiek viszont kimondottan bizonytalanok. A tanulságok szerint az iskolai végzettség emelkedésével a magabiztosság is nő.

Az egyetem munkatársai azt is megpróbálták feltérképezni, mely banki termékek tűntek el a válság hatására. Ebben a tekintetben jól látszik az áruhitelek és a személyi kölcsönök visszaesése, ami talán a pénzügyi tudatosság emelkedésének következménye - mutat rá Törőcsik Mária. A megkérdezettek 58,8 százalékának van valamilyen havi törlesztési kötelezettsége, ami átlagosan 58 300 forintot tett ki. A professzor szerint a kutatásból az is látszik, hogy akiknek hitelük van, azok számára az átlagosnál is fontosabb a biztonság a befektetések terén.

A kutatásban a lakosság pénzügyi ismereteit is vizsgálták néhány egyszerű kérdéssel. A válaszok azt mutatják, hogy a megkérdezettek mindössze 15 százaléka tudta megbecsülni, mennyi volt tavaly az infláció hazánkban, míg a jegybanki alapkamat mértékét az emberek harmada saccolta meg helyesen.

A felmérés összegzése szerint a pénzügyi kultúra alapja a józan ész, a család, az iskola és a média hatása. Ennél eggyel magasabb szint, amikor már valaki önmaga kezd el érdeklődni, informálódni, a legfelső szint pedig az aktív pénzkezelés.

Az OTP Alapkezelő szakemberei kiemelték: egyelőre nem látják annak jeleit, hogy a befektetők tömegesen vonnák ki pénzüket a magyar eszközökből, remélik, hogy nem is lesz ilyen megrendülés a teljes pénzügyi szektorban.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!