2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bankokra érvényes pótadó bevezetését javasolja a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), amely hétfőn tárgyalt kormánykoalíciós partnereivel ennek az intézkedésnek a szükségességéről.

Borbély László, az RMDSZ alelnöke hétfőn Bukarestben elmondta, hogy a román kormánykoalíciót alkotó pártok tárgyalásán felvetették egy újabb gazdaságélénkítő program kidolgozásának a szükségességét. A romániai magyar politikus szerint - aki egyben környezetvédelmi miniszter - elsősorban a kis- és középvállalkozásokat akarják segíteni.

Ezért az úgynevezett Kogalniceanu-kártya bevezetését javasolják, amellyel a kis- és középvállalkozások az állam által garantált 100-150 ezer euró értékű kedvezményes hitelhez juthatnak. Állami garancialap létrehozása szükséges a terv anyagi fedezetéhez. Ezt az alapot a részben vagy majdnem teljes mértékben állami tulajdonban lévő vállalatok állami többségi vagy kisebbségi részvénycsomagjainak a tőzsdei értékesítése nyomán töltenék fel. Borbély emlékeztetett arra, hogy a román kormány már meghozta azt a döntést, miszerint az állam tulajdonában lévő vállalati részvénycsomagokat eladják.

A politikus rámutatott arra, hogy Románia nehéz gazdasági helyzete indokolttá teszi a banki pótadó bevezetését is, aminek a részletes alkalmazási szabályait és jogi hátterét várhatóan a héten dolgozzák ki. Borbély bejelentette, hogy jövő héten a kormány tagjai egyeztetni fognak a román jegybank vezetőségével az új gazdaságélénkítő program részleteiről.

A román kormány júliustól akarja alkalmazni közalkalmazotti bérek 25 százalékos csökkentését és a nyugdíjak 15 százalékos lefaragását magában foglaló megszorító intézkedéscsomagot, hogy az idei román államháztartási hiány ne haladja meg a bruttó hazai termék 6,8 százalékát. Sebastian Vladescu pénzügyminiszter korábban kijelentette, hogy a román kormány a legfontosabb adónemek emelésére is rákényszerül a jövő évtől, ha az idén a gazdaság teljesítménye több mint egy százalékkal romlik a tavalyi évhez képest.

Románia tavaly márciusban kötött  a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szervezésében 20 milliárd euró értékű többoldalú nemzetközi hitelmegállapodást. Az IMF arra számít, hogy a román gazdaság idén stagnálni fog, de nem zárja ki a visszaesés lehetőségét sem.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!