Kedden az mfor.hu is beszámolt arról, hogy komoly bajban van a francia büdzsé, ugyanis a számvevőszék szerint jelentős kiigazításokra van szükség, ellenkező esetben adósságspirálba kerülhet Európa egyik legnagyobb gazdasága. A hétfő este közölt becslések szerint idén 6-10 milliárd euróval kell javítani a költségvetés egyenlegét, jövőre pedig 33 milliárd eurós kiigazítás kell, hogy tarthatók legyenek a hiánycélok.
A fentiekre válaszul a francia kormány szerdán nyilvánosságra hozta a 2012-es büdzsé tervezett módosításait, melyek elvileg orvosolhatják ezt a problémát. A bevételi oldalon a párizsi kabinet már az idén 7,2 milliárd eurót (több mint 2000 milliárd forint) szedne be új adókból, ezzel foltoznák be a vártnál gyengébb növekedés miatti lyukat a büdzsében - írja a CNBC.
A szocialista kormány 2,3 milliárd eurós bevételt vár a tehetős háztartások extraadójából, melyet azokra vetnének ki, akiknek vagyona meghaladja az 1,3 millió eurót (mintegy 370 millió forint). Ez egyfajta vagyonadónak felelne meg. Emellett a kormány 1,1 milliárd eurós bevételt vár a nagy bankok és energiacégek különadójából - olvasható a szerdán benyújtott tervezetben.
Francois Hollande elnök azzal indokolta a lépéseket, hogy a tehetős franciáknak nagyobb részt kell vállalniuk abból, hogy a stagnáló gazdaság mellett a költségvetés hiányát a tavalyi 5,2 százalékról idén 4,5 százalékra, 2013-ban pedig 3 százalékra szorítsák le. A fenti két intézkedés mellett különadót vetnének ki a nagy francia olajcégekre, ez 550 millió eurót hozhat a kasszába, viszont a szakértők szerint veszélybe sodorhatja az ország finomítói iparát. "Elvileg ez egy egyszeri adó" - mondta szerdai sajtótájékoztatóján Jerome Cahuzac pénzügyminiszter.
Az új egyszeri adó minden olyan céget érinteni fog Franciaországban, mely olajkészleteket tart a finomítóktól egészen a benzinkutakig. A kormány érvelése szerint ezek a vállalatok jelentősen profitáltak az olaj világpiaci árának emelkedéséből, ezért tudnak most nagyobb terheket vállalni. A kormány tervei szerint az adó mértéke a 2011 utolsó három hónapjában tartott olajkészlet értékének 4 százaléka lesz.
Az érintett cégek már most attól tartanak, hogy az új adó ellehetetleníti az iparágat, hiszen a gazdasági nehézségek miatt visszaeső kereslet egyébként is évek óta sújtja az energiaipart. A Total például 2010 elején már bezárta egy észak-franciaországi finomítóját, míg a Petroplus 2011 májusában állította le egy üzemét. Mindezek ellenére van ráció a francia kormány elképzeléseiben, hiszen a Total például tavaly 12,3 milliárd eurós profitot tett zsebre.
A fentiek mellett az áfa emeléséből 800 millió eurós pluszbevételt remél a kabinet, míg a pénzügyi tranzakciók adójának megduplázása 170 milliót hozhat a konyhára. Emellett a kormány 3 százalékos adót vetne ki a cégek által fizetendő osztalékokra, hogy ezzel is inkább beruházásokra ösztönözze a vállalatokat, azt remélve ettől, hogy le tudja dolgozni Franciaország versenyképességbeli hátrányát Németországgal szemben.
A módosított költségvetés bemutatásával egyidőben a francia kormány a korábbi 0,7 százalékról 0,3 százalékra vágta vissza idei GDP-növekedési előrejelzését, míg 2013-ban a korábbi 1,75 százalék helyett 1,2 százalékos bővülésre számít.
mfor.hu