A Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS) bejelentése szerint a kötelező tőketartalék rátát 7 százalékra emelik, a biztonsági buffer 2,5 százalék, az utóbbit kiegészítő, úgynevezett "anticiklikus buffer" 0-2,5 százalék lesz. A Bázel III-as szabályok 2013 és 2015 januárja között lépnek hatályba, a biztonsági buffert csak 2016-2019 januárja között vezetik be.
A Bázel III. keretszerződést a novemberi G20 értekezleten fogadhatják el.
"A jelenlegi válság a pénzpiacokat, az egyes vállalatokat és a felügyeleti szervezeteket egyaránt próbára tette. Egy átfogó stratégiát dolgoztunk ki annak érdekében, hogy a bankszektor hibáiból következő tanulságokat feldolgozzuk, s jól haladunk afelé, hogy ezt a tudást a gyakorlatban is alkalmazzuk" - mondta Nout Wellink a Bázel II szerződés betartását felügyelő Bázel Bizottság elnöke egy 2008 novemberi beszédében.
A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) azóta szisztematikusan, a piaci és állami szereplők véleményét figyelembe véve dolgozta ki azt az új - a piac által Bázel III-nak hívott - szabályrendszert, amely egy válság utáni világrendben a banki tevékenységek feltételeinek és normáinak sztenderdjeként szolgálna. A szerződés, amennyiben a novemberi Dél-Koreában tartandó G20 értekezleten elfogadják, azt a Bázel II-t válthatja fel, amelyet 2004 júniusában hirdettek ki.
Az akkori szerződés a minimális tőkekövetelmények, felügyeleti ellenőrzések és piaci magatartás területein tartalmazott nemzeti szinten alkalmazandó előírásokat. Gyakorlatba ültetése azonban - az egyes országok eltérő harmonizációs menetrendjéből fakadóan - a 2007 nyarán kirobbant pénzügyi válság idejére nem valósult meg.
A vasárnapi tanácskozást megelőzően a végül elfogadottnál magasabb számok szivárogtak ki, a Die Zeit német hetilap jegybanki forrásokra hivatkozva azt írta, a Bázel III a korábbi 4 százalék helyett 9 százalékos alap tőketartalékot (Tier I), valamint egy 3 százalékos úgynevezett biztonsági buffert (conservation buffer) ír majd elő, konjunktúra idején pedig az előírt Tier I tartalék szintjét egy 3 százalékos "anticiklikus bufferrel" akár 12 százalékra is növelhetik.
Elemzők szerint az új szabályozás piaci hatása attól függ majd, hogy a bankok milyen minőségű tőkét számolhatnak el fedezetként.
"Szeretnénk szigorítani a szabályokon ... (azonban) a pénzügyi szektornak olyan helyzetben kell lennie, hogy tovább tudja folytatni tevékenységét" mondta korábban a német pénzügyminiszter, Wolfgang Schäuble.
MTI