4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jóllehet a magyar gazdaság mélyen integrálódott az Európai Unió felé, a gazdasági realitások arra késztetik Magyarországot, hogy a kereskedelemben Kína irányába is nyisson - mondta Becsey Zsolt, miniszterelnöki külgazdasági megbízott egy budapesti konferencián csütörtökön.

A Budapesti Corvinus Egyetem által szervezett "Kínai-európai együttműködés a hosszú távú fenntarthatóságért" című konferencián Becsey elmondta: Kínának érdekében áll, hogy az euróövezet kilábaljon az adósságválságból, és a kínai befektetések hozzájárulhatnak a kereskedelemeben és a tőkeáramlásban mutatkozói egyenlőtlenségek mérsékléséhez.

Kao Csien (Gao Jian), Kína magyarországi nagykövete az eseményen elmondta: Európa és Kína együttműködésének legfontosabb jellemzője éppen a konferencia témáját adó fenntarthatóság. Időzítése pedig nem is lehetne jobb, hiszen a gazdaság válság legyőzése csak együttműködéssel és közös erőfeszítésekkel lehetséges.

Becsey Zsolt elmondta, hogy Kína kiemelt helyet foglal el a Magyarország és Ázsia közötti külkereskedelemben, a forgalom mintegy negyede jut rá. Hozzátette, hogy egy-két éven belül a Kínával folytatott kereskedelem meghaladhatja az Egyesült Államok és Magyarország közöttit.

Az első Magyarországra érkező nagyobb kínai befektetőkről, így a Huawei elektronikai és a Wanhua vegyipari vállalatokról szólva hangsúlyozta, hogy azok magatartása példaértékű a későbbi befektetők számára. Nem tőkeintenzív enklávékat szeretne Magyarországra csábítani a kormány, rendkívül fontos, hogy a kínai vállalkozások megfelelő mértékben ágyazódjanak be a magyar gazdaságba - tette hozzá.

A miniszterelnöki megbízott kiemelte, hogy az elmúlt időszakban rendkívül kedvezően fejlődtek a két ország közötti kapcsolatok. Példaként említette, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a sanghaji világkiállítás záróeseményén vett részt, és Ven Csia-pao kínai miniszterelnök Magyarországra látogatott.

Kao Csien (Gao Jian) nagykövetasszony kiemelte: az Európai Unió Kína legfontosabb kereskedelmi partnere.  2008-ban, a pénzpiaci válság csúcsán a kétoldalú kereskedelem volumene 19,5 százalékkal nőtt és elérte a 425,6 milliárd dollárt. Az idei év első felében már 259,5 milliárd dollár volt a kereskedelem volumene, 21,3 százalékkal több, mint az előző év hasonló időszakában - tájékoztatott Kao Csien.

A kínai-európai kapcsolatok továbbépítése legfontosabb feltételének nevezte a kölcsönös bizalmat. Elmondta: összességében szoros a kapcsolat a két térség között, de időről-időre felelőtlen megjegyzéseket lehet hallani Kína vélt motivációiról, és ez jelzi, hogy szükség van a kölcsönös tisztelet melletti elkötelezettség erősítésére.

Az euróövezeti válságkezelésben való esetleges kínai részvételről elmondta: már többször hangsúlyozta a pekingi vezetés: meggyőződése, hogy Európa képes kilábalni a válságból és többször tett ígéretet arra, hogy lehetőségeihez mérten támogatja az ilyen irányú törekvéseket.  Hozzátette: Európa megsegítése Kína saját érdeke is, hiszen a globalizált világban már nincsenek zérus összegű játékok, vagy mindannyian nyerünk, vagy mindannyian vesztesek vagyunk – tette hozzá.

A hatékonyabb együttműködés érdekében azonban fel kell számolni az akadályokat, mondta a nagykövetasszony, aki kiemelte, hogy Kína - a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) jelenlegi szabályai szerint - 2016-ra már automatikusan megkapná a "piacgazdasági" státuszt. A kérdés az, hogy miért ne lehetne ezt hamarabb odaítélni, amikor az mind az Kínának, mind Európának hasznára válna - tette hozzá Kao Csien.

A konferencián felszólalt José Manuel Leceta-Garcia, a budapesti székhelyű Európai Innovációs és Technológiai Intézet igazgatója is, aki kiemelte, hogy a szervezet számára fontos a kínai kapcsolatok erősítése.

Mészáros Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora abbéli reményének adott hangot, hogy a konferencia során mélyülnek az egyetem és kínai partnerei közötti kapcsolatok. Mint mondta, jelenleg 40-50 kínai hallgató tanul a budapesti intézményben.
 

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!