Ben Bernanke a közzétett beszámolóban kilátásba helyezte, hogy a gazdaság erősödésével a Fed véget vet likviditásnövelő politikájának. Első lépésként növelnék a diszkontrátát, erről azonban egyelőre nincs döntés. Ugyanakkor utalt rá: a Fed még hónapokra van attól, hogy kamatot emeljen, vagy kivonja a pénzügyi rendszerbe pumpált plusztőkét.
A szövetségi tartalékbank-rendszer első embere kifejtette: a hitelpiaci feltételek szigorításában a Fed legfőbb eszköze annak a kamatnak a módosítása lehet, amelyet a központi bank fizet a kereskedelmi bankoknak a kötelező feletti pénztartalékok után. Bernanke szerint "hamarosan" megkezdik a 2008-as pénzügyi válság kivédésére hozott rendkívüli likviditásfokozó programok befejezését, de a rövid távú kamatlábak még várhatóan "hosszabb ideig" rekord alacsony szinten maradnak a gazdaság gyengélkedése miatt.
A Fed az évtizedek óta legsúlyosabb pénzügyi krízis letörésére 2008 decemberében zéróhoz közeli szintre csökkentette az irányadó kamatot és egy sor rendkívüli hitelezési és hosszú távú befektetés- felvásárló programot indított, hogy a hosszú távú kamatokat alacsonyan tudja tartani. Ezen lépések eredményeként a bankok 1,1 ezer milliárd dollár tartalékot halmoztak fel az előírt rátán felül a Fednél, amelyért az 0,25 százalékos kamatot fizet. A kötelező feletti úgynevezett szabad tartalékok utáni kamat növelésével a Federal Reserve arra ösztönözheti a kereskedelmi bankokat, hogy több tőkét tartalékoljanak a központi banknál, ahelyett, hogy hitelezzenek vállalatoknak vagy háztartásoknak. A Fed az elképzelés szerint így képes lesz arra, hogy lefékezze az infláció megugrásának kockázatával járó esetleg túlhevülő gazdaságot.
A szabad tartalékok utáni központi banki kamatfizetés viszonylag új az amerikai Fed eszköztárában - a kongresszus 2008 októberében hatalmazta fel erre -, míg más nagy jegybankok, mint például az Európai Központi Bank már jó ideje használja azt.