Ben Bernanke Fed-elnök évente kétszer esedékes törvényhozási beszámolójában kifejtette: várakozása szerint a gazdasági felépülés tartós lesz, a mérsékelt növekedés azonban csak lassan lesz képes lefaragni a 10 százalékhoz közeli munkanélküliséget.
A Fed első embere még csak utalást sem tett arra, hogy mikorra tervezi a kamatemelést. Úgy fogalmazott, hogy a kamatlábnak továbbra is kivételesen alacsonynak, zéró közelinek kell maradnia, amíg a gazdaság növekedése ki nem teljesedik. "A gazdaságnak még szüksége van a segítségünkre" - fogalmazott.
Elemzők szerint a központi bank élére idén másodízben kinevezett Bernanke következő legfontosabb feladata a gazdaságösztönző intézkedések, a kedvezményes hitelprogramok megszüntetésének időzítése, az irányadó kamat emelése lesz. A túl korai kamatemelés megtorpedózhatja a gazdaság felépülését, a túl késői döntés miatt pedig elszabadulhat az infláció, spekulációs buborék keletkezhet. Független közgazdászok úgy látják, a kamatnövelés csak hónapok múlva lesz esedékes.
Bernanke azt mondta: a Fed valószínűleg a kötelező feletti, úgynevezett szabad tartalékok utáni kamat növelésével fogja arra ösztönözni a kereskedelmi bankokat, hogy több tőkét tartalékoljanak a központi banknál, ahelyett, hogy hitelezzenek. Ennek, Bernanke szerint tovagyűrűző hatása lesz, fel fogja tornázni a rövid távú kamatokat, meg lehet akadályozni a gazdaság túlhevülését.
A Fed-elnök arról is beszélt, hogy várakozása szerint az Egyesült Államok a nem fenntartható rekord nagyságú költségvetési hiány ellenére sem fogja elveszíteni AAA hitelbesorolását. Azt mondta, a deficitnek a GDP 2,5-3 százalékának kellene lennie a mostani 10 százalék helyett.
Bernanke igyekezett megvédeni Barack Obama elnök tavalyi 787 milliárd dolláros gazdaságösztönző csomagját; mint mondta, "a legtöbben egyetértenek abban, hogy a program segített a munkahelyek teremtésében". Obama szerint a csomag eddig 2 millió munkahelyet teremtett vagy mentett meg és az idén további 1,5 milliót fog teremteni, az ellenzéki republikánusok azonban hamisnak tartják a kormányzati számítást.
A választás évében - novemberben rendeznek kongresszusi választásokat - a képviselők a szokásosnál jobban megizzasztották a Fed-elnököt kérdéseikkel. Az amerikai választók még mindig érzik a gazdasági válság hatásait, a munkanélküliség 9,7 százalékos, rekord számban folytatódnak a banki lakóingatlan-lefoglalások, a magánszemélyek és vállalatok továbbra is nehezen jutnak hitelekhez. A közvélemény eközben azt látja, hogy az adófizetők pénzéből kisegített Wall Street-i pénzintézetek újra hatalmas profitokat termelnek, és vezetőik nagy jutalmakat kapnak.
MTI