4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentősen túlteljesítette a célkitűzést az első negyedévben az Államadósság Kezelő Központ, hiszen még a márciusi dollárkötvény-kibocsátás nélkül is majdnem 600 milliárd forinttal több kötvényt bocsátottunk ki, mint amennyi a lejárat volt. Eközben az idei költségvetési törvényben a hiány 687,4 milliárd forint, ezt majdnem teljesen lefedeztük három hónap alatt. Mfor.hu-háttér.

Az első negyedévben folyamatosan többletkibocsátást tapasztalhatott az, aki nyomon követte az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) aukcióit, a márciusi adatok szerint három hónap alatt 594,1 milliárd forinttal több kötvényt adtunk el, mint amennyi az aktuális lejárat volt. Ehhez jött még a márciusban értékesített 706,5 milliárd forintnyi dollárkötvény, nagyrészt ennek volt köszönhető, hogy sosem látott csúcson volt hazánk adóssága a múlt hónap végén.

A dollárkötvényt érdemes külön kezelni

Az idei év első három hónapjában összesen 2597,4 milliárd forintnyi új kötvényt bocsátott ki hazánk 1296,8 milliárdos lejárat mellett - olvasható az ÁKK múlt héten közzétett összesítésében. Az 1300,6 milliárd forintos különbözetből azonban érdemes külön kezelni a márciusi dollárkötvény-kibocsátást, ami 706,5 milliárd forintot tett ki.

Azért tartozik külön lapra a dollárkötvény, mert az az összeg el is megy idén törlesztésekre, hiszen összesen 4 milliárd eurónyi lejáratunk lesz az idén. Ebből 2 milliárd eurót az Európai Bizottságnak kell törlesztenünk a nemzetközi hitelcsomag részeként még az első félévben, júniusban egy tíz-, októberben pedig egy hétéves eurókötvényünk jár le egy-egy milliárd euró értékben.

Az első negyedéves kibocsátáson belül 525,7 milliárd forint volt a kötvény, 1266,6 milliárd a diszkont kincstárjegy (DKJ) és 98,3 milliárd a lakossági állampapír.

Minden területen túlteljesítettük a célokat


Az első három hónap aukcióinak részletesebb vizsgálataikor az is kiderül, hogy minden papír esetében túlteljesült az eredeti terv, jócskán a meghirdetett mennyiség felett sikerült értékesíteni. A legjobban a rövid papírok fogytak: a 3 hónapos DKJ-ből 605 milliárd forintnyi meghirdetett mennyiség mellett 832 milliárd forint értékben bocsátott ki az ÁKK.

A 12 hónapos diszkont kincstárjegyek is kelendőek voltak: az eredetileg tervezett 350 milliárd helyett 481 milliárd értékben kapkodták el őket a befektetők. Hároméves államkötvényekből a 267 milliárd forintnyi kibocsátás 147 milliárddal haladta meg a tervezettet, míg az ötéves papírok 162,5 milliárd forintja 72,5 milliárddal több a tervezett 90 milliárdnál. A hosszú papírok közül a tízéves kötvényekből 85, a 15 évesekből pedig 10 milliárddal teljesítette túl a kibocsátási tervet az ÁKK.

A fentiek összegeként három hónap alatt összesen 672,5 milliárd forinttal teljesítette túl a célt az állam a kibocsátásokkal, azaz jókora  tartalékolásnak lehettünk szemtanúi. Ehhez persze érdemes hozzátenni, hogy a 3 hónapos kötvényeket folyamatosan meg kell újítani.

Már majdnem kipipálhatjuk a deficitet

Gyakorlatilag már a kormány is elismerte, hogy a 2011-es költségvetés várhatóan 2 százalék körüli többlettel teljesülhet majd a magánnyugdíjpénztári vagyon államosításának köszönhetően, azonban elméletileg továbbra is a költségvetési törvényben meghatározott 2,94 százalékos deficittel számolnak.

Ennek alapján pedig 687,4 milliárd forintos hiány adódik, azaz már az első negyedéves 600 milliárdos többletkibocsátással majdnem teljesen sikerült lefedezni a büdzsé idei hiányát. Mindezek alapján akár az is elképzelhető, hogy az év második felében ritkulnak majd a kötvényaukciók, vagy csökkentett mennyiség kerül csak elfogadásra, bár a hivatalos adatok ennek éppen az ellenkezőjét mutatják. A napokban megjelent május-július közötti kibocsátási tervben ugyanis 1059 milliárdos lejárat mellett 1328,2 milliárdos kibocsátást irányzott elő az ÁKK.

Az első negyedéves spájzolásnak több oka is lehet: egyrészt elképzelhető, hogy a kormány biztosra akart menni, és igyekezett kihasználni az év első hónapjaiban tapasztalt kedvező piaci hangulatot, ezért értékesített a terv felett. Másrészt a tavalyi év vége óta mindhárom nagy hitelminősítőnél a befektetésre ajánlott kategória alján van Magyarország, ezért könnyen lehet, hogy még a további leminősítés lehetőségét sem akarták megkockáztatni, így demonstrálni kellett, hogy masszív igény mutatkozik a magyar papírokra a befektetők részéről.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!