2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Felerősödtek az Európai Központi Bank (EKB) ultralaza monetáris politikáját bíráló hangok Németországban.

Jens Weidmann, a német központi bank elnöke egy pénzügyi konferencián pénteken hangsúlyozta: a tartósan alacsony kamatokkal növekszik annak veszélye, hogy hirtelen felszöknek a kockázati felárak.  "Meggyőződésem szerint a monetáris politika nem nézheti tétlenül, ha pénzügyi egyensúlytalanság alakul ki" - mondta a Bundesbank elnöke.

Az EKB azzal számol, hogy irányadó kamata még hosszú évekig a negatív tartományban marad. A bírálók szerint ez viszont előbb-utóbb oda fog vezetni, hogy a befektetők kénytelenek lesznek kockázatosabb eszközök felé fordulni, ha hozamot akarnak látni. Piaci buborékok alakulhatnak ki, és hirtelen drámaian emelkedhet az egyes befektetési eszközök után felszámított kockázati felár. Weidmann megerősítette korábbi követelését, hogy vizsgálják felül a bankok mérlegében lévő állampapírok kockázati értékelését, ami szerinte különösen az euróövezetben fontos.

Csatlakozott a bírálatokhoz Ralph Brinkhaus, a konzervatív blokk parlamenti frakciójának helyettes vezetője. Kiemelte: a takarékpénztárak és más pénzintézetek panaszkodnak, hogy a hitelezés nyereségessége összeomlott és félő, hogy kockázatos ügyletekbe bonyolódnak.  

Vitor Constancio, az EKB alelnöke elismerte ugyan, hogy a negatív kamatok politikájának megvannak a határai, de hangsúlyozta, hogy az EKB első számú feladata az árstabilitás biztosítása, és visszautasította politikusok és bankárok felhívását, hogy az EKB koncentráljon a tágabb pénzügyi stabilitási kockázatokra. "Úgy gondoljuk, hogy a pénzügyi stabilitás nem prioritása és nem is lehet prioritása a monetáris politikának" - mondta Constancio.

Védelmébe vette az EKB-t a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), amely a világ 34 legfejlettebb gazdaságát tömöríti. Az euróövezetről szóló jelentésében keményen bírálta a válság kezdete óta alkalmazott megszorító gazdaságpolitikákat, amelyeknek a növekedést visszavető, a válságot tovább élező és meghosszabbító hatásuk volt. Az Európai Központi Banknak (EKB) tovább kell lazítania monetáris politikáját, ha az infláció nem kezd el emelkedni, a kormányoknak pedig megoldást kell találniuk a pénzügyi stabilitást fenyegető és a hitelezést visszafogó nem teljesítő banki hitelek problémájára - áll az OECD jelentésében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!