A csatlakozó országokba befektető magyar nagyvállalatok úgy vélik, hogy az új áfa- és vámszabályok május elseji bevezetése körül továbbra is jelentős a bizonytalanság és számos gyakorlati kérdés vár megoldásra - vélekednek a Közvetett Adó Fókuszcsoport (KAF) tagjai.
A PricewaterhouseCoopers kezdeményezésére, a befektetésekben érdekelt magyar társaságok által létrehozott csoport közleménye szerint számos csatlakozó tagállamban a szükségesnél lassabban haladnak az előkészületek, és a május 1-jén hatályba lépő törvények tervezetei még sok lényeges változtatást igényelnek.
A csoport szerint mind a multinacionális, mind a helyi kis- és középvállalatok többsége fontosnak tartja, hogy a kezdetektől fogva megfeleljen a csatlakozással életbe lépő új jogszabályoknak. Komoly nehézségeket okozhat azonban a felkészülésben, ha nem áll időben rendelkezésükre átlátható, egyértelmű szabályozás és útmutatás.
A csoport szorgalmazza, hogy a csatlakozó országok új, közvetett adókra vonatkozó jogszabályai lehetőség szerint minél inkább vállalkozásbarát környezetet teremtsenek. Véleményük szerint ez egyrészt különösen fontos a törvények betartása és a gördülékeny átállás érdekében, másrészt kritikus pontja a csatlakozó országok versenyképességének az EU bővítést követően. A csoport elemzést készített, amely megnevezi és népszerűsíti a csoport tagjainak eddigi tapasztalatai alapján kialakult "legjobb EU-s gyakorlatot" a forgalmi adók területén.
Ez a dokumentum kiindulópontként szolgál a csoport tagjai és a csatlakozó országok hatóságainak vezetői közötti együttműködéshez. A Fókuszcsoport nagy hangsúlyt helyez olyan forgatókönyvek elkészítésére, amely az áfa- és vámproblémák fennmaradása esetén is segítséget nyújt a tagoknak ahhoz, hogy a májusban életbe lépő jogszabályoknak megfeleljenek. A Fókuszcsoportot jelenleg a fogyasztási cikkek, az élelmiszeripar, a termelővállalatok, az acélipar, a gyógyszergyártók, a pénzügyi szolgáltatók, az autóipar, a szoftvergyártók és a szolgáltatóipar képviselői alkotják. A KAF 2003 májusa óta párbeszédet folytat a csatlakozó országok többségében az adóhatóságokkal és a minisztériumokkal a tényleges előrelépés érdekében.
Bizonytalanságot okoznak az új áfa- és vámszabályok
A csatlakozó országokba befektető magyar nagyvállalatok úgy vélik, hogy az új áfa- és vámszabályok május elseji bevezetése körül továbbra is jelentős a bizonytalanság és számos gyakorlati kérdés vár megoldásra.