A kiemelt budapesti beruházásokért felelős kormánybiztos, Fürjes Balázs egy őszinte pillanatában nyilvánosan vallotta be, hogy a budapesti vizes világbajnokságra készülő Dagályról (Duna Aréna) olyan látványtervet tettek közzé, amelyről az első pillanattól fogva tudták, kivitelezhetetlen, statikai képtelenség megépíteni.
Azonban nem ez volt az egyetlen, ahol blöffölt és átverte valamilyen szinte a közvéleményt a kormányzat. A 24.hu cikke szerint a Liget-projektnél is szükség volt arra, hogy vizuális trükkökkel szépítsék meg a tervezett valóságot. A cél az volt, hogy az óriási méretek és nagy épületmagasságok ellenére is hangsúlyozzák a zöld felületek és a betonépítmények harmóniáját.
Hasonló átverés volt az olimpiai pályázathoz készült képekkel is a 24.hu szerint. A pályázatban szerepeltetett madártávlati látványterveken a déli napsugarak jótékonyan terelték el a figyelmet az "iszaprohasztó tornyokról és az ülepítő medencékről" a Csepel-sziget végében a főváros legnagyobb szennyvíztisztító telepének tőszomszédságában.
A lap forrásai szerint a pénzügyekben is hasonló trükközés megy, mint a látványterveknél. Ha a valós árnál kisebb összeget lőnek be, azt kommunikálják, akkor az
"érdekeltek reményei szerint a kormányban is sokkal könnyebben kap majd zöld utat a projekt".
Erre péla a Nagycirkusz helyére álmodott Pannon Park. A projekt bejelentésekor 10-15 milliárdos költségről volt szó, majd amikor a mérnökök átnézték a terveket, hirtelen 21 milliárd forintra nőtt a hatalmas üvegház költsége - olvasható a portál cikkében. A közbeszerzése jelentkező pályázók (A Garancsi Istvánhoz köthető Market Építő és az osztrák Strabag) legkevesebb 30-35 milliárdért vállalta volna csak a munkát.
A 24.hu a hasonló költségnövekedés példájaként felhozza még a Puskás Stadiont, melynek ára 70 milliárd forintról ugrott 190 milliárdra, a Dagály, új nevén Duna Aréna költsége pedig 8 milliárdról 49-re nőtt.
A lap információi szerint
"a projekteket lebonyolító rendszer összes szereplője tisztában van azzal, hogy a kezdeti szakaszban kiadott becslések a közelében sincsenek a majdani valós kiadásoknak, azaz lényegében blöffnek tekinthetők."
mfor.hu