"Véleményünk szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) csak egy újabb készenléti hitelmegállapodásra lesz nyitott, amit elővigyázatossági hitelként kezelhet Magyarország, ha nem lesz szüksége a pénzre" - vélik a Bank of America szakemberei. Vagyis hiába szeretne a kormány egyfajta "biztosítást" kötni, az IMF a szigorúbban ellenőrizhető készenléti megállapodásra lesz csak nyitott. Fontos különbség a lehetséges hitelkonstrukciók között, hogy a készenléti hitel esetében bizonyos meghatározott időközönként történhet a folyósítás és az IMF rendszeresen felülvizsgálhatja a megállapodást, míg egy elővigyázatossági hitelt akár egyösszegben is le lehet hívni, és az egyezség megkötése után nincsenek rendszeres felülvizsgálatok.
Egy esetleges új készenléti hitelmegállapodásnak komoly politikai ára lenne Orbán Viktor számára, ezért szerintünk még nem tekinthető eldöntött ténynek, hogy Magyarország meg tud állapodni az IMF-fel" - vélik a BofA-ML elemzői. Szerintük ha a kormány nem fogadja el a Valutaalap feltételeit, a technikai segítségnyújtás lehetősége akkor is megmarad számár. egy ilyen forgatókönyv azonban nem hozná el a várt javulást a befektetők megítélésében.
A befektetési bank szakemberei szerint az IMF-nek két fő feltétele lesz a tárgyalások során: egyrészt a költségvetés szigorú betartása és reformok ígérete, másrészt pedig az, hogy a magyar kormány ne hozzon több egyoldalú intézkedést a devizahitelesek védelme érdekében. "Szerintünk a második feltétel hozhat komoly alkudozást a kormány és a Valutaalap között, emellett az Orbán-kormánynak hitelesebb reformterveket kellene bemutatnia, melyek végrehajtása konfliktusokat okozhat majd a negyedévente esedékes IMF-felülvizsgálatokon" - emelik ki a szakértők.
A BofA szerint ha a magyar kormány elfogadja az IMF által támasztott feltételeket, akkor az új hitelkeret lényegesen kisebb lehet, mint a 2008-as, nagyjából 5-6 milliárd euróra lehet szükségünk az ország biztonságos finanszírozásához.
Fókuszban a pénzügyi békéltető testület
mfor.hu konferencia december 8-án a Gellértben
A csütörtöki bejelentés után a piac pozitívan fogadta a kormány pálfordulását, hiszen hirtelen nagyot erősödött a forint és a tőzsde is. A Merrill Lynch elemzői szerint azonban ez a hurráhangulat nem fog sokáig tartani, ezért a forint tartósan nem fog 300 alá erősödni az euróval szemben. A szakemberek hozzáteszik: az IMF-megállapodás híre enyhíti a nyomást a Magyar Nemzeti Bankon (MNB), hogy agresszív kamatemeléssel támassza meg a forintot november végi ülésén. Korábban a BofA szakemberei 50 bázispontos kamatemelést vártak november végére, a tegnapi bejelentéssel ennek esélye csökkenhetett - teszik hozzá.
A lehetséges új IMF-megállapodással kapcsolatban a bank elemzői kiemelik: a magyar kormány devizabetétei elegendők, hogy akár a teljes 2012-es devizalejáratot fedezzék kedvezőtlen piaci körülmények között az IMF segítsége nélkül is. Szeptemberben a kormány devizabetétei 9,2 milliárd eurót tettek ki a bankoknál, amiből 5,5 milliárd euró volt devizabetét. Ez a jövő évi teljes devizalejáratra és nagyjából a költségvetés kilenchavi hiányának fedezésére elegendő, ha a korábbi nyilatkozatokkal ellentétben nem fizetünk vissza 3 milliárd eurót előre az IMF-nek és a magyar bankoknak nem lesz szükségük segítségre. Ugyanakkor ez a "függetlenségi" időszak rövidebb lehet, ha a forintpiac is befagy és nem tudunk kötvényeket kibocsátani - teszik hozzá.
mfor.hu