A Napi Gazdaság cikke szerint a nagybankoknak azért is szükségük van a szűkös időkben kitett és a kis pénzintézeteknél menedéket talált szakembereikre, mert az előrejelzések szerint nagyszabású fúziók és felvásárlások várhatók a pénzvilágban.
A nagy brókerházak vezérigazgatóinak éves fizetése az elmúlt 12 hónap alatt 150 ezer fontról (239 ezer dollár) évi 300 ezer fontra emelkedett. Júliusban az amerikai Citigroup igazgatói többségének a fizetését a duplájára, átlag 400 ezer dollárra növelte, és a hírek szerint hasonló alapfizetés-emelést tervez Nagy-Britannia második legnagyobb hitelezője, a Barclays is. A Credit Suisse Group AG, a legnagyobb piaci értékű svájci bank bejelentette, hogy vezető beosztású tisztségviselőinek felemeli a fizetését. A Bank of America Corp., a legnagyobb amerikai pénzintézet a helyzet javulását kihasználva az eredménytől függő extra bónuszokat készül fizetni a legjobb vezető beosztású embereinek - miután visszafizetett a költségvetésnek 45 milliárd dollár állami kölcsönt, amely a válság mélypontján megmentette a csődtől, immár nem vonatkoznak rá az ezzel járó fizetéskorlátozások - közölte a Wall Street Journal. A megduplázott alapfizetések a bónuszok bizonytalanná válásával olyan vonzó ajánlatot jelentenek a szakembereknek, amivel a kis brókercégek nem tudnak versenyezni.
Bár a nagybankok igyekeztek pánikot kelteni azzal, hogy elterjesztették: a bónuszok drasztikus megadóztatása miatt elmenekülnek Londonból, amely így megszűnne a pénzügyi világ központja lenni, az elemzők ezt nem tartják reálisnak. Elsősorban azért nem, mert csak az idei bankvezetői jutalmakra vonatkozik az adótörvény, és más formákban, például az alapfizetések emelésével ennek hatását is ellensúlyozni tudják.
A jutalmak ugyan azt tükrözik, hogy igen jó évet zártak az amerikai befektetési bankok, a bankvezéreknek azonban óvatosnak kell lenniük. Egyre több nagybank ugyanis súlyos feltételeket szab, amelyek nem teljesítése esetén visszakövetelheti a kifizetett jutalmat vagy visszaveheti a bónuszként juttatott részvényeket. A Fortune vezető 100-as céglistáján szereplő vállalatok 73 százaléka alkalmazott ilyen záradékot a munkaszerződésekben - ezek aránya 2006-ban még csak 18 százalék volt.