Az egészségbiztosítási reform tervezet kapcsán 270 módosító indítvány nyújtottak be a parlamenti képviselők. Ebben élen jártak a szocialista képviselők, akik úgy tűnik tettekre váltották a régóta hangoztatott ellenérzéseiket az átalakulással szemben.
Jelenlegi formájában biztosan nem valósul meg az új egészségbiztosítási törvény, és elképzelhető, hogy a kormányzat kihátrál belőle - jelentette ki Pécsett Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa. A mostani javaslat nem valósulhat meg már csak azért sem, mert nem jó senkinek - mondta Mikola István.
Vizitdíj és napidíj
A vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlését javasolja 2008. január 1-től a szocialista Tóth Károly; a képviselő az egészségbiztosításról szóló törvényjavaslathoz nyújtott be erről szóló módosító indítványt. Tóth Károly a kezdeményezését azzal indokolja, hogy az egészségbiztosításról szóló törvénnyel egy ténylegesen biztosítási elven nyugvó új rendszer jön létre, így szükségtelenné válnak az eddig "fontos szerepet betöltő szemléletformáló eszközök", mint a vizitdíj és a kórházi napidíj. Az MSZP-s képviselő azt mondta, saját elhatározásból adta be a módosítót, de szándékáról tájékoztatta frakcióját.
Tóth Károly szerint Horváth Ágnes egészségügyi miniszter is arról beszél, az egészségpénztárak képesek lesznek ellátni a hatékony betegirányítást, hogy pontosan akkor és annyi ellátást kapjon a beteg, amikor és amennyire szüksége van. A miniszter ezért már arról is beszélt, hogy a volumenkorlátra nincs szükség, mert ez a szerepet ellátja biztosító és vele szerződésben lévő orvos - folytatta a szocialista politikus, aki szerint a logika azt diktálja, hogy a volumenkorlát mellett a másik két nem piaci eszközt, a vizitdíjat és a kórházi napidíjat is meg kell szüntetni.
"Matematikusként tudom, hogy egy ügyet nem kell kétszer megoldani. Ha a pénztárak megvalósítják a hatékony betegirányítást, vagyis nem lesz indokolatlan beteg-orvos találkozó, akkor nincs szükség az ápolási díjra és a vizitdíjra" - jegyezte meg Tóth Károly, aki országgyűlési képviselősége előtt középiskolai matematikatanárként dolgozott. A kormánypárti képviselő bízik abban, hogy a parlamenti többség elfogadja ezt a javaslatot.
Ki mellett állnak a szocialisták?
Arra a felvetésre, hogy a módosító elfogadása keresztülhúzná a Fidesz népszavazási kérdéseit, amelyből kettő pontosan a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlésére irányul, Tóth Károly azt mondta: a módosító beadásakor nem a Fidesz népszavazási kérdései lebegtek a szeme előtt, mert nem ért egyet az ellenzéki párt kezdeményezésével, szerinte ilyen ügyeket nem népszavazással kell rendezni.
A képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy az egészségbiztosítási kassza évente megközelítőleg 1500 milliárd forintból gazdálkodik, s ehhez képest a vizitdíjból csak 13 milliárd forint bevétel származik. A törvényjavaslata sorsára vonatkozó kérdésre válaszolva kiemelte: a frakció még nem tárgyalta javaslatát. Hozzátette: nem zárja ki, hogy valaki ennél is jobb javaslatot nyújt be eredeti indítványához.
SZDSZ és a miniszterelnök nem enged
Az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítvány között van olyan, amelyet támogatni lehet - mondta Béki Gabriella, az SZDSZ szakpolitikusa. A liberális képviselő szerint csak átfutni volt ideje a szocialisták által benyújtott indítványokat, de nem talált közöttük olyat, amely "annyira sarkosan ellentétes, hogy ne tudnánk megoldást találni rá". Béki Gabriella elmondta: nem ért egyet Tóth Károly (MSZP) kedden benyújtott, a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlését szorgalmazó módosító indítványával. Közölte: egy ilyen struktúrát nem lehet és nem érdemes gyakran változtatni, és úgy ítéli meg, Tóth Károly egyéni indítványával maguk a szocialisták sem értenek egyet.
Nem ért egyet a vizitdíj eltörlésével Gyurcsány Ferenc kormányfő, az MSZP elnöke, aki szerdán, baltikumi hivatalos látogatása során nyilatkozott magyar újságíróknak az erről megfogalmazott szocialista képviselői javaslatról. "Azt gondolom, hogy erre a díjra szüksége van a magyar egészségügynek, a magyar háziorvosoknak, ez fejlesztéseknek a forrása" - indokolta Gyurcsány Ferenc, hogy miért nem tartja elfogadhatónak Tóth Károly szocialista képviselő javaslatát.
A kormányfő arra hívta fel a figyelmet, hogy az egészségpénztárak megalakításáról benyújtott törvénytervezet tartalmazza azt a lehetőséget, hogy az egészségpénztárak részben, vagy egészben visszatérítsék a vizitdíjat, egyes esetben eltekintsenek annak megfizetésétől.
A többi 269 módosító indítvány kapcsán még nem foglalt állást a kormány, és Horváth Ágnes miniszter azt ígérte, hogy péntekig átolvassa a javaslatokat és csak utána reagál érdemben.