3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az egész világnak részt kell vállalnia a gazdasági ösztönző programokban, mert egy-egy ország erőfeszítései elégtelenek a válság megoldására, mondta szerdán a brit kormányfő, aki külön szólt a nyugat-európai nagybankok esetleges kelet-európai visszavonulásának kockázatairól.

Gordon Brown a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban megtartott havi nemzetközi sajtóértekezletén kijelentette: a világ pénzügyi, politikai vezetőivel folytatott megbeszélésein olyan "globális, nagyszabású egyezség" körvonalazódik, amelynek alapján "minden földrész" kötelezettséget vállalna az előállt világméretű probléma kezeléséért.

Brown szerint a világ minden térségének részt kell vennie a gazdaságösztönzésben, akár beruházásokkal, akár a kamatok lehető legalacsonyabb szintre csökkentésével.

A brit kormányfő megfogalmazása szerint "a régi ortodoxiák" a jövőben már nem fogják megfelelően szolgálni a világgazdaságot, és "korábban elképzelhetetlennek, végrehajthatatlannak tartott" dolgok végrehajtását kell elképzelni és végrehajtani.

A miniszterelnök ezeket nem részletezte, kijelentette ugyanakkor, hogy ha a világ a válsághelyzetre protekcionista lépésekkel válaszol, azzal "önmagát döntené romba".

Brown - aki a sajtóértekezlet előtt Dominique Strauss-Kahnnal, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójával és Robert Zoellickkel, a Világbank elnökével tárgyalt zárt ajtók mögött - kijelentette: ha a nagybankok kivonulnak Kelet-Európából, és saját piacaikra húzódnak vissza, azzal a keleti térség problémái egész Európára kiterjedhetnek.

A nyugat-európai tulajdonos bankok kelet-európai piaci problémáival épp előző nap foglalkozott átfogó elemzésben a Moody's Investors Service, amely szerint az eddigi gyors növekedést támogató külső finanszírozás szűkössé válása miatt a kelet-európai recesszió a világátlagnál is valószínűleg mélyebb lesz.

A Londonban kiadott 13 oldalas jelentésben - amelyet alaposan megszenvedtek a nyugat-európai nagybankok, azok keleti leányvállalatai és a kelet-európai valuták is - a nemzetközi hitelminősítő azt írta: a fő kelet-európai banki piacok helyzetének romlása negatív besorolási nyomást gyakorol az itt működő bankérdekeltségekre, és ez előbb-utóbb a tulajdonos nyugati bankok kockázati osztályzatainak gyengülését is okozhatja.

A Moody's szerint ebben a helyzetben "szelektívebbé" válhat a nyugat-európai tulajdonos bankok által a kelet-európai érdekeltségeknek nyújtott támogatás, és megnövekedett a kockázata annak, hogy a nyugati anyabankok egyes esetekben fel is hagynak a támogatással, vagy kiszállnak e befektetésekből, jóllehet számos érv szól egy ilyen döntés ellen.

A legnagyobb fejlett ipari és feltörekvő gazdaságok csoportja (G20) április elején tartja csúcsértekezletét Londonban. A rendezvényre - amelyen jelen lesz Barack Obama amerikai elnök is - a brit kormány szerdán előzetes programot adott ki, amely szerint a találkozó célja egy összehangolt nemzetközi intézkedéscsomag összeállítása a stabilitás helyreállítására, valamint a nem csupán rövid távú kilábalás felé vezető út kijelölése.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!