Gordon Brown a világtörténelem eddigi legnagyobb bankrendszerbeli összeomlásának nevezte a globális pénzügyi szektorban végbement fejleményeket. Ebben a helyzetben most nem kevesebb a feladat, mint a pénzügyi rendszer tönkrement elemeinek újjáépítése, utána pedig olyan gazdasági környezet kialakítása, amelyben a bankok "nem saját magukat, hanem a lakosságot szolgálják" - fogalmazott a brit kormányfő.
Brown szerint az alapvető társadalmi értékeknek a bankok üzleteiben is érvényesülni kell, ez alól a pénzintézetek sem kereshetnek kibúvót. A brit kormányfő szerint eljött az ideje annak, hogy minden ország új szabályokat dolgozzon ki a bankok számára. pénzintézetek által űzött üzleti gyakorlat most feltárt bizonyos elemei nemhogy elfogadhatatlanok, de egyenesen védhetetlenek, és ezeket az elemeket haladéktalanul fel kell számolni - fogalmazott.
Hozzátette: a kormány vizsgálja annak jogi lehetőségét, hogy megvonja a csődbe vitt bankok azon egykori vezetőinek nyugdíját, akik "túl sokat kaptak".
Szombati beszédében Brown kijelentette: a pénzügyi rendszer megtisztítása azt jelenti, hogy a piacok "ügyelnek az emberek pénzére, és nem spekulálnak azzal". Emellett fel kell számolni azt a rövid távú banki prémiumkultúrát, amelynek semmi köze a hosszú távú sikerhez - tette hozzá a kormányfő.
A miniszterelnök hozzátette: a jelenlegi pénzügyi válság 100 millió embert döntött szegénységbe világszerte. Brown - részletek nélkül - külön anyagi hozzájárulásra szólította fel a világot a fejlődő országok megsegítésére, hogy azok elkerülhessék az éhínséget és járványok kitörését.