3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Unió is áldását adta az Új Magyarország Fejlesztési Programra: az megfelel az uniós fejlesztéseknek is, jelentette be egy csütörtöki konferencián Budapesten Bajnai Gordon kormánybiztos.

A közel hétezermilliárd uniós fejlesztési forint értelmes, transzparens és hatékony elköltése érdekében a - hivatalosan a fejlesztéspolitikáért felelős - kormánybiztos felmutatta azt a pénzügyi táblát, amelyben némi módosulás tapasztalható a magyar kormány által korábban javasoltakhoz képest.

Mely területek nyertek a korrekcióval?

A 2007 és 2013 közötti (15 százalékos magyar forrást is tartalmazó) fejlesztési keretösszegben valamelyest nőtt az emberi tényezőkre és a környezeti, valamint az energia-felhasználással kapcsolatos fejlesztésekre fordítható pénzek aránya: a brüsszeli ámen e korrekció után hangzott végül el.

A foglalkoztathatóság javítását, a szakoktatás és -képzés fejlesztését tűzte ki célul a társadalmi megújulást szolgáló operatív program (TÁMOP), a társadalmi infrastruktúrát fejlesztő operatív program (TIOP) pedig a kórházak, az egyetemek és az oktatás nagyobb hányadának korszerűsítését segíti. E kettőt, valamint a környezeti és energetikai operatív programot (KEOP) nevezte a korrekció nyertesének Bajnai Gordon.

Bajnai: nem ingyenpénzről van szó


"Előre kell mennünk a regionalizmus irányába" - hangsúlyozta Bajnai, amikor a regionális fejlesztési programokra jutó összegeket említette. Nincsenek ugyan regionális önkormányzatok, és a parlamenten sem ment át a regionális szerveződéshez szükséges kétharmados törvény, a kormánybiztos mégis úgy véli, hogy erősíteni kell a régiók szerepét.
Az azoknak juttatható fejlesztési pénzek helyi elosztásáról döntő regionális fejlesztési tanácsoknak az lehet az egyik küldetése, hogy - a körülöttük kialakuló intézményi rendszer révén - eljuttathatják az országot a választott regionális önkormányzatok világába.

Nem helyettesítés, csak kiegészítés

Bajnai új filozófiát hirdetett: az uniós forrásokkal nem helyettesíteni, csupán kiegészíteni kívánja a kormány a magántőkét. Mindez természetesen azt is jelenti, hogy a különféle operatív programokból a magánerővel megvalósítható és életképes fejlesztésekre nem adnak majd közpénzeket.

Bajnai másik alapelve úgy szól, hogy nem "ingyenpénzt" ad a kormány. A fejlesztésekre pályázóknak önerőt is fel kell mutatni, ami a kormánybiztos reményei szerint felelős magatartásra ösztökéli majd a források felhasználóit.

Végül, de nem utolsósorban Bajnai hangsúlyozta, hogy az átadott forrásokért cserébe tényleges, mérhető hozzájárulást várnak el a magyar gazdaság növekedéséhez. Ha pedig az elvárt árbevétel-növekedést nem tudja a pályázó igazolni, akkor a pénzt vagy hitelt kamatostól kell visszafizetni.

2008-ban lesz érezhető hatás

A kormánybiztos különleges, talán soha vissza nem térő alkalomnak tartja a most kezdődő 2007-2013-as fejlesztési időszakot. Az előrejelzések szerint ugyanis 2013 után még több lesz az unióban a nettó befizető ország, tehát nőni fog a központi elosztás ellenzőinek tábora.

Most, hogy elhangzott a brüsszeli igen az Új Magyar Fejlesztési Tervre, elkészülhetnek az operatív programok, az akciótervek, s azután kiírhatják a pályázatokat. Bajnai szerint 2008 lesz az első év, amikor nemzetgazdasági szinten is érzékelhető mértékű lesz az uniós pénzek beáramlása, a tetőzés pedig 2009-ben várható.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!