A szerdán bejelentett építőipari programot már a tavaly őszi gazdasági csúcson meghirdette a kormány, de most hozták nyilvánosságra a beruházások konkrét listáját és időpontjait. A fenti összegből 636 nagyobb beruházás valósulhat meg, melyek jelentős keresletet teremtenek az építőipar számára – vázolta fel Bajnai Gordon.
Nyilvános a beruházások listája
A sajtótájékoztatón a miniszter ünnepélyesen átadta a tervezett beruházások listáját az iparág képviselőinek. Az szerda délutántól minden vállalat számára nyilvános a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján, így konkrétan tudnak tervezni a beruházások időpontját tekintve.
"Az 1800 milliárd forintból többek között 400 kilométer vasúti és mintegy 350 kilométer közúti beruházás valósítható meg, illetve 267 iskola felújítása kezdődhet el" – foglalta össze a program legfontosabb elemeit a miniszter. Mindezek mellett szennyvíztisztítók épülhetnek, városrehabilitációk valósulhatnak meg, valamint 23 járóbteg-központ felújítását is tervezik az elmaradott térségekben.
A legnagyobb rész közlekedési beruházásokra kerül felhaználásra, a teljes összeg mintegy kétharmadából, 1300 milliárd forintból ilyen jellegű építkezések indulhatnak. Második helyen a környezetvédelmi beruházások állnak közel 300 milliárd forinttal.
A most bejelentett csomag keretében valósulhat meg többek között az M43-as autópálya Szeged és Makó közti szakaszának építése, mely több mint 80 milliárd forintba kerül és már e is kezdődött. Több mint 100 milliárd jut a Budapest-Lökösháza vasútvonal átépítésének harmadik ütemére, illetve 140 milliárdból valósulhat meg a Szajol-Püspökladány vasútvonal fejlesztése.
A beruházásélénkítő program keretében 2009 júliusában kezdődhet az M0-ás autópálya déli szakaszának építése több mint 110 milliárd forintból.
A felsőoktatási projektek közül érdemes kiemelni a Liszt Ferenc Zeneakadémia felújítását, melyre közel 10 milliárd forint jut. A most bejelentett építkezése már elkezdődött, ide sorolható például a budapesti Szabadság-híd felújítása, mely jelenleg is tart.
A környezetvédelmi beruházások közül a legtöbb a közeljövőben fog elindulni, mintegy 12 milliárd forintot kapott például Nyíregyháza és Nagykanizsa térsége csatornázásra, illetve szennyvízelvezetésre.
A beruházások 2010 közepéig elkezdődnek, az idei első félévben pedig a tervek szerint 600 milliárd forintnyi építkezés indul el, beszélt a részletekről Bajnai Gordon. Összességében a program nagyobb része még az idén megkezdődik, ami a remények szerint rövid távon mérsékelheti a cégek problémáit.
Az EU állja a cech nagyrészét
"Csak érzékeltetésként: 2007-ben 1950 milliárd forint volt a magyar építőipar teljesítménye, azaz most ezzel a csomaggal közel egyévi beruházás valósul meg, többnyire uniós forrásból" - magyarázta a miniszter. A beruházások esetében átlagosan 85 százalék lesz az uniós forrás, azaz az 1868 milliárd forint többségét az EU finanszírozza – tette hozzá.
A magyar építőipar egyik legnagyobb problémája a lánctartozás, Bajnai Gordon szerint ezen is próbál most segíteni a kormány. "Április elsejétől az uniós fejlesztéseknél az állami intézményeknek is késedelmi kamatot kell fizetni, ha a hibájukból nem valósul meg időben a fizetés. Ezzel az intézményeket ösztönözni lehet arra, hogy időben fizessenek" – véli a miniszter. A kormány a jövőben egy átfogóbb megoldást is ki szeretne dolgozni, mely nem csak az állami intézményekre vonatkozik. Ennek kidolgozása jelenleg is folyamatban van.
Bajnai Gordon hozzátette: a beruházási csomaggal a Gazdasági csúcson bejelentett program utolsó eleme is elindul. Szerinte a tavaly ősszel eltervezett 1400 milliárd forintos pénzügyi csomagból már 560 milliárd forint elérhető a cégek számára hitelek és pályázati támogatások formájában.
Már lehet előre tervezni
A miniszter elmondta azt is, hogy a munkahelyek megtartását eddig is támogatta a kabinet, az első ilyen jellegű pályázatra a kiírás óta három hét alatt mintegy hetven cég jelentkezett. Mint ismert, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a közelmúltban jelentette be, hogy a meghirdetett 16 milliárdos munkahelymegtartási programot szükség esetén további 20 milliárddal egészítik ki.
"Konkrét ütemezésre van szükség a vállalkozások számára, hogy kalkulálni tudjanak a dolgozói létszámmal. Éppen ezért fogadjuk most örömmel, hogy a kormány kitűzte a beígért beruházások időpontját" – mondta el a sajtótájékoztatón Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke.
Beke Károly
Menedzsment Fórum