A küldöttséget ezúttal is Tonny Lybek, az IMF Romániáért és Bulgáriáért felelős területi képviselője vezeti, aki már korábban jelezte: ha a vizsgálat pozitív értékeléssel végződik, két részletet fognak utalni. Tavalyról ugyanis még hátramaradt a harmadik, 1,5 milliárd eurós összeg, és márciusban lenne esedékes a negyedik, 820 millió eurós részlet. Bukarest reményei szerint ez a 2,3 millió euró a tervezettnél előbb is lehívható lesz, ha a nemzetközi pénzintézetek elégedettek lesznek a megállapodás feltételeinek teljesítésével. Eddig két részletet kapott az ország 6,85 milliárd euró értékben.
Bukarest a Valutaalappal kötött egyezsége értelmében két év alatt 12,95 milliárd eurót fog kapni, de a Világbanktól, az Európai Uniótól, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól kapott kölcsönökkel együtt az összeg el fogja érni a mintegy 20 milliárd eurót. Ami az IMF-kölcsönt illeti, azt nyolc részletben kapná meg Románia, minden egyes összeg kiutalása a feltételek pillanatnyi teljesítésétől függ. Az IMF például megköveteli, hogy az idén a költségvetési hiány GDP-arányos mértéke ne haladja meg a 5,9 százalékot.
A látogatásnak már tavaly év végén meg kellett volna történnie, de akkor még az országnak nem volt stabil vezetése: először kormányválság tartotta fenn a bizonytalanságot, majd elnökválasztási kampány kezdődött, és csak az új elnök - a második mandátumot nyert Traian Basescu - hivatalba lépése után alakult meg az immár teljes hatáskört élvező kormány. Ez utóbbi januárban végre elfogadtatta a parlamenttel a 2010-es költségvetést, bizonyos fokig megnyugtatva ezzel az IMF-et és a többi intézetet, illetve a külföldi befektetőket is.
Tonny Lybek megfogalmazta az ez elvárást, amely szerint a költségvetés kiadási oldala valóban reális, tartható legyen, és valós bevételi forrásokkal számoljon. A most jóváhagyott büdzsé 66,654 milliárd lejes (16,25 milliárd eurós) bevételt remél és 101,678 milliárd lejes (24,80 milliárd eurós) kiadást irányoz elő, ez 35,024 milliárd lejes (8,54 milliárd eurós) hiányt jelent. A pénzintézet erre az esztendőre 1,3 százalékos gazdasági növekedésre számít Romániában.
Ugyanebben az időszakban vizsgálódik Bukarestben a Világbank saját küldöttsége is. Áttekinti a már megszületett, az egységes bérezésről szóló törvény alkalmazását, a nyugdíjtörvény szabályozását, illetve azt, hogy miként halad a pénzügyi szektor reformja.
MTI/Menedzsment Fórum