A bolgár törvényhozás által decemberben megszavazott jogszabály elsődleges célja a befektetők átcsábítása a román-bolgár határon. Szófia abban reménykedik, hogy főként a német és olasz cégek érdeklődését fogja kiváltani az új adókulcs, hiszen ezekben az országokban a nyereségadó a bulgáriainak közel négyszerese - adja hírül a Capital.
A Külföldi Befektetések Romániai Ügynökségének (az ARIS-nak) egy magát megnevezni nem kívánó illetékese szerint Romániának nincs oka attól tartani, hogy az eddigi befektetők átteszik tevékenységük helyszínét a Duna jobb partjára. "A sikeres pénzügypolitika nem csak az alacsonyabb adóból áll" - tette hozzá az ARIS képviselője. Az elmúlt 16 évben Bulgáriába 16 milliárd eurót fektettek be, míg Románia 26 milliárd euró külföldi működő tőkét vonzott ugyanebben az időszakban. A számok annak ellenére beszédesek, hogy a román illetékesek nem tartanak a szomszédos konkurenciától. Száz egységnyi bruttó jövedelemből Romániában 52,5 euró marad a munkavállaló zsebében, míg Bulgáriában 63,6 euró.
Florin Pogonaru, a Romániai Üzletemberek Szövetségének elnöke ennek ellenére úgy véli: "Bulgáriánál majdnem háromszor nagyobb piacot jelentünk. Ez egy olyan nyomós érv, amelyet hat százalékos adókülönbség nem befolyásolhat érdemben" - mondta a Capitalnak. Az Alkalmazott Közgazdasági Munkacsoport kutatási igazgatója, Liviu Voinea szerint nem lenne bölcs dolog Románia részéről a jelenlegi 16 százalékos nyereségadó további csökkentése. "Mindig akad egy ország, ahol az adók kisebbek, mint nálad" - fogalmazta meg adópolitikai hitvallását Voinea, aki szerint az általános adóterhek, illetve a társadalombiztosítási járulékok csökkentése az egyedüli járható út a versenyképesség fenntartása felé.