3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pénzügyi válság és az azt követő recesszió egyik hatásaként gyorsuló ütemben csökken a fejlett ipari térség súlya a világgazdaságban, és ugyanilyen ütemben nő a nagy feltörekvő gazdaságok részesedése a globális termelésből - áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző központ hétfőn kiadott új tanulmányában.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) szerint a legfejlettebb iparosodott gazdaságok alkotta OECD-csoport részaránya a világgazdasági összkibocsátásból 2004-ben 77,1 százalék volt, ám a cég előrejelzése szerint 2015-ig  ez 65,7 százalékra zsugorodik.

Az OECD-átlagon belül az Egyesült Államok a globális GDP-érték 25,3 százalékát adta 2007-ben, a pénzügyi válság előtti utolsó "békeévben"; a CEBR ugyanakkor azzal számol, hogy az amerikai gazdaság aránya a bruttó világgazdasági kibocsátási értékből öt év múlva már csak 22,6 százalék lesz.

A világ más nagy gazdasági erőcentrumaiban is hasonló folyamat várható. A prognózis szerint Németországnak, amely a válság előtt 6,1 százaléknyit adott a globális GDP-hez, 2015-ben már csak 5,3 százalékos részesedése lesz. Nagy-Britannia részaránya 4,0 százalékról 3,3 százalékra, Japáné 9,4 százalékról 7,7 százalékra esik vissza ugyanezen időszakban.

Mindeközben Kína részaránya a három éve mért 7,0 százalékról várhatóan 11,4 százalékra emelkedik - jósolják a CEBR szakértői.

A ház szerint a másik ázsiai felzárkózó óriás, India részesedése a világgazdaság összesített termelési értékéből 2007-ben 1,9 százalék volt, 2015-ig azonban 2,9 százalékra növekszik. A CEBR tanulmányának szerzői azzal számolnak, hogy az indiai gazdaság összkibocsátása az idén meghaladja Oroszországét, jövőre pedig Kanadáét.

A feltörekvő gazdaságok növekvő globális szerepére más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet.

A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő néhány hete Londonban kiadott féléves globális előrejelzésében azt írta: javulnak ugyan a világgazdaság idei növekedési kilátásai, de a fő hajtóerőt a legnagyobb felzárkózó gazdaságok adják, amelyek növekedési üteme az idén várhatóan csaknem négyszeresen haladja meg a vezető ipari gazdaságokét.

A Fitch az új prognózisban az addigi 2,8 százalékról 3,1 százalékra javította az idei év egészére szóló világgazdasági növekedési előrejelzését. A cég szerint a globális növekedés egyik motorja a négy legnagyobb felzárkózó gazdaság - Brazília, Oroszország, India és Kína (angol rövidítéssel a BRIC-országok) -, amelyek együttes átlagos növekedési ütemét 2010-ben a hitelminősítő 8,1 százalékosra valószínűsíti a tavalyi 4,4 százalékos GDP-plusz után.

A Fitch Ratings a legnagyobb fejlett ipari hatalmak csoportjában - az Egyesült Államokban, az euróövezetben, Japánban és Nagy-Britanniában - az idén ugyanakkor átlagosan 2,2 százalékos növekedést vár a tavalyi 3,6 százalékos visszaesés után.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!