3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar háztartások vagyoni szerkezete jelentősen nem mozdult el a 2001-2009-es évekre vonatkozó adatok szerint, továbbra is meghatározó a készpénz és bankbetét állománya közel 40 százalékos aránnyal, hosszabb távon azonban bővülnek a hazai megtakarítások, köztük az életbiztosítások - derül ki a CIG Pannónia Életbiztosító által készített összegzésből.

A biztosítótársaság pr cége által kiadott közlemény alapján ugyan nőtt mindhárom komplexebb megtakarítási forma (nyugdíjpénztár, életbiztosítások, befektetési alapok) részaránya, ugyanakkor számottevőn csak a nyugdíjpénztárakban felhalmozott vagyon súlya ugrott meg. Ez elsősorban azonban a magán nyugdíjpénztári megtakarítások kötelező jellegére vezethető vissza, a bruttó bér alapján a munkáltató által kötelezően utalt pénztári hozzájárulás aránya 5 százalékról 10 százalékra emelkedett.

Az összegzés kitér arra: a CIG Pannónia Életbiztosító nemzetközi összehasonlításban vizsgálta a magyar lakosság pénzügyi helyzetét, miszerint a 2002-2008 között uralkodó hitelfelvételi hullámot követően -   aminek köszönhetően a magyar lakosság eladósodottsága elérte az európai átlagot - a következő években a megtakarítások és a felelős pénzügyi gondolkodás előtérbe kerülése várható.

A könnyen elérhető hitel nagyon gyorsan a nyugat-európai átlag közelébe "repítette" a magyar lakosság eladósodottságát. 2008-ra a magyar háztartásoknak a pénzügyi vagyon arányában kifejezett eladósodottsága már megközelítette az angol szintet és stabilan megelőzte a francia, osztrák, belga, olasz háztartások eladósodottsági mutatóját, a hiteleket ráadásul többnyire devizában vették fel.

A jogszabályi környezet szigorodása miatt (ingatlanértékre vetítve limitálták a felvehető hitel mértékét), másrészt a lakosság saját negatív tapasztalata miatt egyértelműen arra lehet számítani, hogy a hitelekkel kapcsolatos magatartás sokkal felelősségteljesebb lesz a jövőben.

Bár jelentősen nőtt az életbiztosítók aktivitása Magyarországon is, összességében csupán kis mértékben tudott emelkedni a teljes lakossági vagyonon belül a biztosításban lévő megtakarítások aránya. E mögött  éves átlagban 15 százalékos bővülés húzódik meg, mely 2,7 százalékponttal magasabb a teljes lakossági vagyon átlagos éves növekedésénél.

Míg Nyugat-Európába 6,6 százalékkal nőtt éves átlagban az életbiztosítások éves összege, addig ez Közép-Kelet-Európában 12,5 százalék volt. A nyugat-európai országokban is jelentős szórást mutat az életbiztosításokban felhalmozott megtakarítások aránya a teljes vagyonon belül, de ez az arány átlagban egyértelműen 10 százalék felett van, szemben a Magyarországon jellemző alig több mint 5 százalékkal.

"Mára teljes mértékben eltűntek a regionális különbségek Európán belül az életbiztosítási konstrukciókat illetően. Magyarországon  ugyanolyan termékek állnak rendelkezésre a hosszú távon megtakarítani kívánó személyek számára, mint Nyugat-Európában. A termékkülönbségek megszűnését követően, a 2008-as válság után a növekvő pénzügyi tudatosság révén egyértelműen arra számítunk, hogy a magyar piac az életbiztosítások terén is konvergálni fog a nyugati országokhoz" - mondta Gaál Csaba, a biztosítótársaság vezérigazgatója.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!