3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem volna helyes növelni az uniós kiadásokat - jelentette ki David Cameron brit miniszterelnök, aki az állam- és kormányfők közül elsőként érkezett csütörtökön az unió következő hétéves költségvetéséről tartott rendkívüli csúcstalálkozóra.

A brit miniszterelnök korábban is azt hangoztatta, hogy csak akkor fogadja el az unió 2014 és 2020 közötti időszakra szóló többéves pénzügyi keretét (multi-annual financial framework, MFF), ha annak főösszegét a 2011-es kiadásoknak megfelelő szinten reálértéken befagyasztják, vagy az alá csökkentik.

"Világos, hogy amikor otthon nehéz döntéseket kell meghozni a közkiadásokról, akkor nem helyes azt javasolni, hogy az uniós kiadásokat növeljük" - érvelt Cameron, amikor megérkezett csúcstalálkozó helyszínére.

A konzervatív brit kormányfő azt is leszögezte, hogy küzdeni fog azért, hogy a Nagy-Britanniának járó uniós visszatérítés érintetlen maradjon. A visszatérítést még a nyolcvanas években harcolta ki Londonnak Margaret Thatcher konzervatív brit kormányfő arra hivatkozva, hogy a britek aránytalanul többet fizetnek be az uniós kasszába, mint amennyi pénzhez jutnak uniós forrásokból. A nyolcvanas évek elején ugyanis a büdzsé 70-80 százalékát tették ki - a mostani büdzsében mintegy 40 százalékos súllyal szereplő - a mezőgazdaságra és vidékfejlesztésre fordított összegek, amelyek fő haszonélvezője nem az erősen iparosodott Nagy-Britannia volt.

Tavaly ezen a jogcímen Nagy-Britannia nagyjából 3,6 milliárd eurót kapott vissza. David Cameron korábban egyértelműen kifejezésre jutatta, hogy a brit visszatérítés "szent és sérthetetlen". Az Európai Tanács elnökének legutóbbi költségvetési javaslata viszont lehetőséget adna arra, hogy azt az összeget mintegy 1 milliárd euróval csökkentsék. Jelenleg a visszatérítést ugyanis a többi 26 tagállam adja össze, az új javaslat viszont úgy kalkulál, hogy a briteknek is fizetni kellene saját visszatérítésüket, vagyis kisebb összeget kapnának vissza.

"Keményen fogunk tárgyalni, hogy az európai és a brit adófizetők is jól járjanak és megőrizzük a brit visszatérítést" - jelentette ki David Cameron csütörtök reggel Brüsszelben, ahol a nap folyamán az állam- és kormányfők először külön-külön kétoldalú tárgyalásokat folytatnak Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével, majd a 27 tagállam és a jövő nyáron csatlakozó Horvátország vezetői este ülne össze, hogy megpróbálják az MFF-fel kapcsolatos elképzeléseiket, elvárásaikat, követeléseiket összhangba hozni.

A csütörtök este kezdődő rendkívüli csúcstalálkozót azért hívta össze Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, hogy az állam- és kormányfők döntsenek a 2014 és 2020 közötti MFF-ről. Diplomaták és uniós vezetők egyaránt arra számítanak, hogy a csúcstalálkozó elhúzódhat, és nem ér véget pénteken. Az MTI információi szerint a tárgyalásokra érkező delegációk kivétel nélkül vasárnapig foglaltak szállást maguknak, a tanácsnak otthont adó Justus Lipsius-épület vendéglátó egységeit pedig arra kérték, álljanak készen arra, hogy szombaton is dolgozniuk kell. Ha nem születik megállapodás, - ami egyáltalán nem kizárt - annak uniós diplomaták szerint az volna az üzenete, hogy az egyébként is súlyos válságban lévő Európa vezetői nem képesek döntést hozni, aminek azonnali negatív pénzpiaci következményei lennének.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!