4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar gazdaságpolitikai vezetés új ázsiai - elsősorban kínai - piacok felé fordulása erősítheti az e piacokról származó befektetők Magyarországra irányuló akvizíciós tevékenységét, azonban leghamarabb 2013-ban következhet be élénkülés a tavalyi, közel 30 százalékos visszaesés után a magyar vállalati fúziós és akvizíciós (M&A) piacon - közölte az Allen & Overy (A&O) ügyvédi iroda szerdán.

A közlemény idézi Lengyel Zoltánt, az A&O budapesti irodájának szakértőjét, aki szerint a piaci résztvevők óvatosak, ami miatt tendenciaszerűen folytatódhat az ügyletek elhúzódása, illetve meghiúsulása. Az iroda tapasztalatai szerint kevesebb a "hagyományos" felvásárlási tranzakció, és több az értékesítés, üzletág-kiválás, illetve a célzott, alkalomszerű, úgynevezett "opportunista" ügylet, különösen a pénzügyi és az egészségügyi területen.

Az A&O szerint az európai piaci instabilitás és a növekvő állami eladósodottság lelassította, illetve elakasztotta az M&A aktivitást számos régióban és szektorban. Folytatódik a kelet felé történő eltolódás az ázsiai és csendes-óceáni piacok gazdasági befolyásának progresszív növekedésével. Az ázsiai piacokon továbbra is figyelemre méltó és domináns a kifelé irányuló M&A aktivitás, amelyet a régió folyamatos energia- és természeti erőforrás igénye biztosít. Ezen túl, a gyorsan növekvő fogyasztói populáció és az erősödő vagyonos középosztály szükségletei is ösztönzik az ázsiai, illetve az egyéb fejlődő országok M&A ügyletek iránti igényét.

"A közép-kelet-európai régióban - bár a privatizációs ügyletek többsége már lezárult, és csak kevés vagyon maradt állami tulajdonban - a kormányok túl kívánnak adni a még meglévő eszközeiken. Ilyen például a Lengyelországban folyamatban lévő négyéves privatizációs program" - fejti ki a közleményben Lengyel Zoltán. "Míg Lengyelországban a pénzügyi szektorban erős az M&A aktivitás, máshol az energiaszektor élénk e tekintetben, különösen a megújuló energiák, például a szél- és napenergia iránti érdeklődésnek köszönhetően. Érdeklődésre számot tartó terület még az indiai társaságok műszaki alkatrészek és kapcsolódó technológia iránti igénye. Ez tendenciává is válhat, s azt eredményezheti, hogy az elmúlt 20 évben piacot kiépítő helyi cégeket most indiai befektetők vehetik át" - teszi hozzá.

A nemzetközi lassulás és a nyáron kialakult piaci nyugtalanság az összes kelet-közép-európai ország növekedési kilátásait negatívan érintette. Bár a gazdasági vezetők reménykedtek abban, hogy a piaci növekedés 2011 második felében felélénkül majd, ez nem következett be, ami az M&A aktivitásra is hátrányosan hatott.

Az elmúlt évben Magyarországon kevés magántőke-befektetés történt. A folyamatban lévő tranzakciók zárását a jelenlegi magyar kilátások nehezíthetik, ezért a piaci szereplők elhalasztják további befektetési terveik megvalósítását - ismerteti az ügyvédi iroda.

Lengyel Zoltán szerint a magyar piacon a nagy nemzetközi cégek átszervezései, a külföldről vezényelt, de magyarországi érdekeltségeket is érintő M&A tevékenység, valamint a bankok esetlegesen alkalmazott új követelés-érvényesítési technikái is hozhatnak új ügyleteket. A Magyarországon befektetni kívánó piaci szereplőknek azonban az M&A aktivitás élénkülése ellen ható globális és európai tendenciák (mint például az eurózóna válsága) mellett számos egyéb, a keresletet kevéssé ösztönző folyamattal is szembe kell nézniük.

"Ilyen a magyar gazdasági folyamatok miatt gyengélkedő hazai kereslet, vagy a különadók sújtotta bankszektor, illetve a telekommunikációs és gyógyszercégek által mozgósítható források hiánya. A piaci szereplők ezért valószínűleg továbbra is várnak még értékesítési tranzakcióik megvalósításával, így 2012 első felében nem tartjuk valószínűnek a hazai M&A piac számottevő élénkülését" - idézi a közlemény az A&O budapesti irodájának vezető partnerét.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!