4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagy utat járt be a forint május első két hetében, hiszen a hónap elején mutatott komoly erősödés után az utóbbi időszakban a görög feszültségek minket sem kíméltek. Érdemes elgondolkodni azon, hol állna most az euró/forint árfolyam akkor, ha április végén Brüsszel nem hozott volna számunkra kedvező döntést. Mfor.hu-háttér.

Öt hónap után győztük meg a Bizottságot

Április 25-én jelentette be az Európai Bizottság szóvivője Brüsszelben, a testület késznek mutatkozik arra, hogy megkezdje a konkrét hiteltárgyalásokat Magyarországgal. "Garanciákat kaptunk arra, hogy a magyar hatóságok megváltoztatják a jegybanktörvényt és garantálják az intézmény függetlenségét" - indokolta a döntést Olivier Bailly. Ezzel egy öt hónapos huzavona zárult le a magyar kormány és Brüsszel között, hiszen a kabinet még november közepén jelentette be, hogy új hitelkeretről kezdeményez tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val.

Tárgyalási fordulóra egyelőre nem került sor, de a piac pozitívan fogadta a Bizottság bejelentését, a korábbi 300 körüli szintről hamar 290 közelébe erősödött a forint az euróval szemben és a részvénypiac is megtáltosodott. A hirtelen erősödés utáni napokban folytatódott a forint lassú kapaszkodása, május első napjaiban 283 közelében volt az euró jegyzése, már-már a 280-as szint került előtérbe.

Vagyis május elején még úgy nézett ki, hogy minden a legnagyobb rendben van, heteken belül elindulhatnak a tárgyalások az IMF-fel, majd egy esetleges megállapodás után akár még egy kicsit tovább is erősödhet a forint. Persze sokan már akkor arra figyelmeztettek, hogy az egy hét alatt tapasztalt több mint 5 százalékos erősödés után kezd túlvetté válni a forint.

A görögök billentették meg a hangulatot

Május 6-án jött az újabb fordulat a hangulatban: a francia és görög elnökválasztás is kedvezőtlen eredménnyel ért véget az EU számára. Ezek közül Francois Hollande győzelme volt kevésbé fájdalmas, bár Nicolas Sarkozy legyőzője korábban többek között a nyugdíjkorhatár csökkentésével kampányolt. Szakemberek leginkább szimbolikus jelentőséget tulajdonítottak annak, hogy Angela Merkel német kancellár elveszítette egyik legfontosabb szövetségesét Sarkozy személyében.

Ennél sokkal bonyolultabb helyzetet hozott a görög választás, hiszen hét párt jutott be a parlamentbe, melyek közül öt elutasította a korábban megkötött IMF-EU hitelszerződést. A szocialista PASZOK és az Új Demokrácia megpróbáltak koalíciós kormányt alakítani, azonban két hely hiányzott nekik a többséghez. A kis radikális pártok pedig nem tudtak egymással megegyezni, így kedden bejelentették, hogy június közepén megismételt választásokat tartanak.

A görög hírek másfél hete gyengítik a forintot, azóta a korábbi 283 körüli mélypontról közel 15 forinttal emelkedett az euró ára, szerda reggel 297 közelében járt. Vagyis lassan ugyanott tartunk, ahol mondjuk április közepén, mielőtt az Európai Bizottság megadta a beleegyezését a hiteltárgyalásokhoz. Mindeközben az euró hónapok óta nem látott mélypontra esett a dollárral szemben, szerdán 1,27 alatt is járt az árfolyam, amire legutóbb január közepe táján volt példa.

Hol tartanánk most a brüsszeli döntés nélkül?

A fentiek fényében valószínű, hogy ha április végén nem kaptunk volna zöld jelzést a Bizottságtól a tárgyalásokra, akkor most nagyjából 315-320 körül állna az euró/forint árfolyam, és jó esély lenne arra, hogy a megismételt választásokig megdől a januárban felállított 324,70-es történelmi csúcs.

Egyrészt az látszik, hogy az elmúlt másfél hétben majdnem 15 forinttal emelkedett az euró ára, ha nem lett volna a korábbi erősödés, akkor 300-ról indulva most csúcsközelben lennénk. Másrészt az euró utoljára akkor volt ilyen gyenge, amikor a forint is rekordgyenge volt a közös valutával szemben, vagyis az euró/dollár árfolyam is azt mutatja, hogy ha nem lett volna a kedvező hír, hanem csak a nemzetközi hangulatra hagyatkoztunk volna, akkor most nagyjából ugyanott kellene tartanunk, ahol januárban.

Azt egyébként továbbra sem tudni, mikorra lehet IMF-megállapodás. A frissen kinevezett főtárgyaló, Varga Mihály a napokban úgy nyilatkozott, hogy ősz elejére teszi a szerződés lehetséges aláírását. Akkor pedig forró nyár elé néz a forint is, ha nem érkeznek közben megnyugtató hírek.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!