4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az idei év első három hónapjában 79,3 milliárd forint volt a magyar bankrendszer adózott eredménye, ami azt jelenti, hogy július és szeptember között majdnem 60 milliárdot buktak a hazai pénzintézetek - derül ki a PSZÁF statisztikáiból. Mfor.hu-háttér.

Még a 80 milliárd forintot sem érte el a magyar bankrendszer adózott eredménye kilenc hónap alatt a felügyelet adatai szerint. Ha ehhez hozzátesszük azt a múlt héten publikált számot, hogy az OTP hazai tevékenysége három negyedév alatt 111,5 milliárdos profitot csinált, akkor máris az látszik, hogy a többi pénzintézet több mint 30 milliárdot bukott már idén.

Durva veszteség az OTP nélkül

A PSZÁF legfrissebb adatai szerint 79,3 milliárd forint volt kilenc hónap alatt a magyar bankrendszer nyeresége. A második negyedév végén még 138,9 milliárdos profit látszott, azóta azonban be kellett fizetni a bankadó első felét, ennek volt köszönhető a majdnem 60 milliárdos veszteség július és szeptember között.

A hétfőn közölt adat különösen annak függvényében érdekes, hogy éppen a múlt héten jelent meg az OTP harmadik negyedéves gyorsjelentése. Ennek adatai szerint a legnagyobb magyar bank magyarországi teljesítménye kilenc hónap alatt 111,5 milliárd forintos adózott eredményt termelt. Az OTP nélkül tehát masszív, több mint 30 milliárdos veszteség látszik a hazai bankoknál.


Ez nagyjából egybevág a Magyar Nemzeti Bank (MNB) múlt héten közölt adataival, melyek szerint hazánkban a 39 bejegyzett pénzintézetből összesen 17 bank veszteséges, melyek mérlegfőösszegük alapján a bankrendszer negyedét teszik ki.

Meg sem fogják közelíteni a tavalyi profitot

Az adatokból már most látszik az, hogy a magyarországi bankok meg sem fogják közelíteni 2009-ben elért nyereségüket. Tavaly egész évben 209 milliárd forint volt a szektor profitja, most már annak is örülhetnek a cégek, ha ennek a negyede megmarad az év végére, hiszen még jön a bankadó második részlete decemberben. Ha pedig még mellétesszük, hogy 2007-ben, az utolsó válság előtti "békeévben" még 324,7 milliárd forint volt a bankrendszer profitja, akkor nem túlzás azt állítani, hogy a válság és a bankadó megtizedeli a nyereséget.

A PSZÁF statisztikáiban az egyéb nem kamateredmények során látszik a bankadó hatása: a tavalyi első három negyedévben 71,2 milliárd forintos veszteség volt látható ezen a téren, ami mostanra 211,3 milliárdra emelkedett. A kilenc hónap alatt összeszedett 200 milliárdos bukás felét július és szeptember között realizálták a bankok a különadó befizetése miatt.

A céltartalékolás szinte hajszálra megegyezik az egy évvel korábbival: idén kilenc hónap alatt 289,8 milliárd forint volt az értékvesztés és a céltartalékolás mértéke, míg egy évvel ezelőtt ez a szám 284,3 milliárd forint volt. Az adatokból az is látszik, hogy a bankok a működési költségek csökkentésével próbálják részben kompenzálni a bankadó okozta terheket. A tavaly szeptember végi 432,4 milliárd forintról 427 milliárdra csökkent a bankok működési költsége.

A működési kiadások megvágása mellett a cégek megpróbálják áraikba beépíteni a bankadó költségeit, szintén a múlt héten megjelent MNB-jelentés utal arra, hogy az adó bevezetése óta a pénzintézetek növekvő díjakkal és marzsokkal próbálják kompenzálni a kieső milliárdokat, hiszen csak szeptemberben 7-8 százalékkal emelkedhet a szektor díjbevételei. Ugyanakkor - állítják az elemző - ez az áthárítás csak korlátozott lesz, nem tudják a teljes bankadót az ügyfelekre terhelni.

A gyenge eredmények mellett viszont pozitív jel, hogy javult a magyar bankrendszer tőkemegfelelési mutatója a harmadik negyedévben a június végi 12,56 százalékról 13,2 százalékra.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!